Byl výstup Číňanů do vesmíru skutečný?

Úno 2, 2009

  V zrcadle na skafandru se odráží podivná světla
    Co se to odráží v zrcadle na jednom ze skafandrů? Nevypadá to náhodou jako světla velkého stadionu?
 

    Po internetu se jako nějaká epidemie začíná šířit zpráva o tom, že existuje reálné podezření, že Čína zfalšovala informace o největším úspěchu svého vesmírného programu - o zářijovém výstupu taikonautů do vesmíru. Dalo by se nad tím mávnout rukou a říct, že to jsou jen nepodložené teorie, ale k dispozici je usvědčující záznam Čínské televize, na kterém je několik zajímavých detailů. Podle nich se zdá, že celé galapředstavení čínského technického rozmachu bylo natočeno na Zemi. Na první pohled si jich člověk nevšimne a možná i proto proklouzly pod jinak bystrým okem cenzorů. Pojďme se na inkriminované video podívat abysme ho mohli dál rozebírat.

    Jedná se o původní videozáznam čínské státní televize, který byl sestříhán tak aby ukázal ty nejpádnější a nejkřiklavější důkazy. Video je opatřeno anglickými titulky, které komentují dění na obrazovce a zároveň podávají vysvětlení jak bylo tohoto "triku" dosaženo. Myslím si ale, že titulky nejsou vůbec potřeba. Stačí se dívat a hned bude všem jasné, že tady něco nehraje.

 

    Čas 0:00 - 0:05 - Hned za začátku videa ukázali jeho autoři asi nejpádnější důkaz, že se jedná o podvrh. Zpod obličejového krytu taikonauta totiž vyletěla bublina. Ptát se, jestli je možné udělat ve vesmírném vzduchoprázdnu bublinu je asi zbytečné, že? Navíc se nejednalo o jediné "bublání" na videu je zachyceno ještě několik dalších.
    Čas 0:32 - 0:37 - Velitel celé mise po odpočítávání uvedl v překladu "spojte to ve vodě". Tento důkaz je ze všech nejméně pádný. Důvod? Čína se může vymluvit na to, že překladatelé špatně rozuměli jeho slovům, která byla zkreslená šumem a navíc i kdyby opravdu použil slovo voda, nikdo mu nikdy nedokáže, že to nebyla součást jejich "hantýrky".
    Čas 1:22 - 1:30 - Leštěné povrchy na skafandru fungují jako zrcadla a na několika po sobě jdoucích záběrech se do kamer odrazilo něco nečekaného. Něco, co připomíná světla používaná na fotbalových stadionech. Ano, Čína může tvrdit, že jsou to světla instalovaná na vesmírné lodi, ale jak je možné, že tato světla nejsou vidět v žádném záběru z jiných úhlů?
    Čas 1:53 - 1:55 - Čínská vlajka, se kterou tajkonaut mává se pohybuje úplně jinak než jak bychom ve vesmíru čekali. její vlnění napovídá spíše pohybu ve vodě.
    Čas: 2:15 - 2:20 - Země v pozadí je stále ve stejné pozici. I když záběry od sebe dělí několik minut, stále je v pozadí modrá planeta ve stejné poloze - jako kdyby se ani o kousek neotočila.
    Čas 2:50 - 3:09 - Jak je možné, že video a audio z Číny je tak čisté, bez praskání. Američané i Rusové mají při svých kosmických výstupech mnohem horší kvalitu. Je Čína opravdu tolik technicky napřed?

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    Tolik tedy hlavní důkazy, které hovoří proti reálnosti videa. Podle všeho to tedy vypadá, že Čína sestříhala několik materiálů, některé byly natočené v obřím akváriu, které mělo simulovat  stav beztíže, jiné v noci na stadionu, v počítačích už dneska není problém doplnit do pozadí třeba planetu Zemi. Jak to tedy bylo s výstupem Číňanů do kosmu? My pravdu neodhalíme, ale výše popsané důkazy myslím hovoří jasně. Pokud by se ale skutečně prokázalo, že Čína zfalšovala svou misi, jednalo by se s největší pravděpodobností o největší podvod v dějinách vědy na světě. Kam by se hrabal sovětský "antigenetik" Viktor Trofimovič Lysenkov, který záměrně popíral existenci genů a svého odpůrce, špičkového odborníka Nikolaje Vavilova nechal poslat na smrt. Čína by za sebou nechala i další podvodníky, kteří se světu chlubili svými výsledky a přitom nedokázali vůbec nic, stejně jako Woo-suk Hwang, který prý uměl přinutit kmenové buňky aby se dělily tak jak on chtěl - nakonec se ukázalo, že se jen planě chlubil. Čínský megapodvod by za sebou nechal všechno. Země o které se ví, že je na štíru s dodržováním lidských práv, země stále přikryté rudým hávem, pod kterým bují cenzura, jež chce omezovat i internet má na krku obvinění, které každopádně otřese s její už tak dost chabou pověstí. Čínské plány na dobývání vesmíru, ve kterých nechyběla stavba vlastní vesmírné stanice, dobytí Měsíce a Marsu je proto potřeba brát s velkou nadsázkou, která vyvstanula po zveřejnění tohoto videa.

    Videa, která měla prokázat, že něco mělo být jinak než jak se to obvykle prezentuje se čas od času objeví - obvykle provázejí každý opravdu velký vědecký objev. Vzpomeňme si třeba na kauzu, která se objevila krátce po stanutí Neila Armstronga na Měsíci, ve které byla NASA obviněná, že celá mise nikdy neproběhla, že šlo jen o předběhnutí Sovětů a tak se natáčení uskutečnilo na Zemi. Další průzkum ale neprokázal, že by video z mise Apollo 11 bylo umělé. Naopak video k jednomu z nejznámějších případů UFO - tedy k pitvě mimozemšťana, která měla proběhnout po ztroskotání vesmírné lodi u amerického města Roswel, bylo ve svém snažení úspěšné a prokázalo, že hlavní důkazní materiál je jen sehraná fikce. Co tenkrát jeho tvůrcům zlomilo vaz? Ve srovnání s videem z Číny je to opravdu nepatrný detail. Na jednom záběru se v rohu objevil nástěnný telefon, ze kterého vedla spirálovitě zakroucená šňůra. Jenže tento typ šňůry se začal používat až několik let potom co k záhadě u Roswelu došlo. Nenápadné detaily ještě několikrát odhalily snahu lidí dokázat existenci UFO, Lochnesské příšery, yettiho a dalších. Ve srovnání s kauzou čínské vesmírné lodi Šen-čou-7 se však jedná jen o nevinné dětské hry. Pokud výstup do kosmu neproběhl a Čína ho zfalšovala, tak pochybuji, že ještě někdy získá pracně nabytou slávu zpět.

    Jaké jsou Vaše názory na zde zveřejněné video? Co říkáte na důkazy, které ukazují, že video asi nebylo točené ve vesmíru? Myslíte si, že Čína tohle video zfalšovala? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.