Hokejové MS - 15. den - Známe finálovou dvojici

Kvě 8, 2009

Kanada jde do finále
    Derek Roy spolu s Drew Doughtym slaví gól, který pomohl Kanadě k postupu do finále.

Za jediný den se stačily odehrát semifinálové boje. Rozhodčí oproti včerejšku značně povolili metr posuzování zákroků, takže hra už nebyla tolik kouskovaná. Nakonec z obou velmi zajímavých duelů vzešla postupová dvojice Rusko - Kanada.

Rusko - USA 3:2
    Až nečekaně dlouho se čekalo v prvním semifinále na úvodní gól. Nečekaně to ale byly Spojené státy kdo šel jako první do vedení. Hra Američanů se mi celkově hodně líbila. Tým složený hlavně z mladých hráčů, jehož věkový průměr je pod 25 roky, si z ničeho nedělal těžkou hlavu a svým svěžím a hbitým pojetím hokeje bavil bernské ochozy. Rusové na úvodní branku odpověděli dvěma slepenými góly, ovšem výběr USA ještě dokázal nečekaně srovnat zásluhou Kyle Okposoa. Rusové si tedy po 40 minutách hry, kdy na světelné tabuli svítilo skóre 2:2 uvědomili, že jejich postup do finále asi nebude tak jednoduchý jak si ho před zápasem malovali. Americký tým, který je alespoň pro mne největším překvapením play-off na mistrovství ani ve třetí třetině neubral nic ze své hry a Bryzgalov v ruské brance měl v některých chvílích víc práce než by si byl býval přál. Hra měla švih, spád a na pohledné akce na obou stranách se dalo s chutí dívat. Jen tak pro srovnání. Ve včerejším zápase ČR se Švédskem byl poměr vyloučení 11:11. V dnešním duelu rozdal rozhodčí jen šest trestných minut na každé straně! Utkání se tak zbytečně nekouskovalo a hra získala na atraktivitě. Hráči byli rádi, že nejsou vylučování za drobnosti, ale naštěstí této benevolence ze strany rozhodčích nezneužili, takže se z utkání nestala řežba, ale naopak velmi příjemný hokejový zážitek. Pouhých 107 sekund před třetí sirénou, kdy se už všichni podvědomě chystali na prodloužení strhl vedení na stranu Ruska centr třetího útoku - Konstantin Gorovikov. Sborná si tak zajistila účast ve finále, Američané si zahrají "jen" o bronz.

Kanada - Švédsko 3:1
    Všechno, co by charakterizovalo důvody kanadské výhry už bylo napsáno v předchozích postřezích. Za všechny jmenujme perfektní napadání, velmi kvalitní přesilovky, pevnou obranu a i kapičku štěstí. Kanadě pomohlo i to, že Švédové měli jen asi 22 hodin na odpočinek po zápase s naší reprezentací. Do semifinále proto nemohli vložit všechny své síly. Oba týmy předváděly velmi pohledné výměny puku v útočných třetinách, ovšem nádhera, kterou ukázali St. Louis a Roy při prvním gólu, to se hned tak nevidí. Bekhendová zadovka za brankou na úplně volného spoluhráče, to byla lahůdka, kterých je v dnešním hokeji snad míň než onoho pověstného šafránu. Švédové ale neskládali zbraně. Velké šance měli Wallin i Huselius, jenže Roloson byl pozorný. Na druhé straně chytající Gustavsson dlouho držel švédské šance nad vodou, výsledek 1:0 byl pořád pro tým Tre Kronor hratelný. Ve druhé části ale Kanada vstřelila dva rychlé góly a Švédové začali tušit, že budou potřebovat hodně velkou kliku aby dokázali postoupit do finále. Naději jim dal Eriksson, který si při gólu na 3:1 hezky počkal se střelou, ale to bylo bohužel ze strany žlutomodrých všechno. I když pak v závěru vytvořili místy až drtivý tlak, za záda Rolosona se jim už žádný puk nepodařilo poslat a nic na tom nezměnila ani závěrečná power-play. Kanada po výhře 3:1 postoupila do finále, kde se v repríze loňského finálového duelu utká s Ruskem a pokusí se mu oplatit prohru z domácí quebecké půdy. Švédové si v neděli odpoledne zahrají s Amerikou o bronz.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.