Sparta na kolenou

Bře 8, 2008

  Srdce Sparťana - srdce bojovníka. V sérii s Libercem tahle paralela neplatila.
    Srdce Sparťana - Srdce bojovníka? Ale kdepak, to dneska prostě neplatilo.
 

    Ke smrti odrbané klišé, že play-off může zlomit vaz úplně každému se nám dnes znovu připomnělo a vůbec netroškařilo. Jako svůj objekt zájmu si vybralo obhájce loňkého titulu - pražskou Spartu. Katem hráčů z hlavního města se staly šelmy z Liberce. Místní Bílí tygři ve své spanilé jízdě smetly Spartu v poměru 4:0 na zápasy. A to, myslím, nečekal vůbec nikdo.

     Mohli bysme spekulovat nad tím, co vedlo k tomu, že Sparta nezvládla čtyři za sebou jdoucí duely a ani před domácím publikem, na které vždy tolik sází, nedokázala ani jednou zvítězit. Možná za to mohl jednoduše fakt, že to hráčům v rudém lidově řečeno "nesedlo". Tenhle argument by snad uspěl při omlouvání špatných výsledků jedné třetiny, maximálně zápasu. Je však naprosto nepoužitelný pro 240 minut hrací doby. Důvod je třeba hledat jinde. Možná Spartě nevyhovuje herní styl Liberce. Tahle teorie už je schůdnější, protože každý tým zná soupeře, na kterého se jim špatně hraje. A Liberec, při jeho herních kvalitách, se tímto strašákem může stát velmi snadno. Svůj díl viny na tom mohl nést i fakt, že se jedná o play-off. Známá pravda říká, že play-off je úplně jiná soutěž než ta dlouhodobá. Zápasy jdou v rychlém sledu za sebou a na hráče vyvíjí kluby, fanoušci i média extrémní tlak. Ano, profesionálové by to měli zvládat, navíc pokud hrají za Spartu, která se vždy považovala za řekněme ostatním nadřazený klub. A vida. I oni dokázali, že to jsou jen lidé, kteří dělají chyby. Říká se, že v každém play.-off přijde minimálně jedno překvapení. Ať už větší, či menší. Zdá se, že právě vypadnutí mistra hned v prvním kole splnilo tuto kvótu nadprůměrně.

     Závěrem toho postřehu bych se chtěl ještě věnovat vítěznému celku, Liberci. Není to zase tak dávno, bratru nějakých 6 let, co Liberec přešel přes naší Duklu do baráže o extraligu, kde pak vyřadil Kladno a postoupil mezi českou hokejovou smetánku,. Za těch 6 let zažil liberecký hokej posun přímo nečekaný. Starou halu nahradila moderní Tipsport aréna, která je opravdu honosným a reprezentativním sídlem. Změna haly byla na první pohled asi tou nejvýraznější, ale Bílí tygři těch změn zažili mnohem víc - od hráčského kádru po realizační tým. Za těch 6 let se z extraligového nováčka stal perfektně fungující tým, která se netají mistrovskými ambicemi. Bravo, Bílí tygři, takhle se má budovat perspektivní tým.

Obrázek pochází z oficiálních  stránek klubu HC Sparta Praha  www.hcsparta.cz