Zimní olympiáda už klepe na dveře

Úno 8, 2010

  Maskoti olympiády 2010
    Maskoti letošní olympiády - Sumi - Quatchi a Miga
 

    Při pohledu z okna na hromady sněhu se zdá příznačné, že největší zimní svátek posledních čtyř let začíná právě v tomto období. V následujících 14 dnech se můžeme těšit na bezpočet zajímavých momentů. Tento postřeh vznikl proto abychom se správně naladili na olympijskou vlnu.

    Kanadské město Vancouver leží v provincii Britská Kolumbie a na jeho území žije něco přes půl milionu obyvatel. Od 12. do 28. února nad ním bude plát olympijský oheň a budou se na něj upírat zraky desítek, až stovek milionů diváků z celého světa. Pro ty české je tu jedna nepříjemnost a to sice výrazný časový posun, který činí 9 hodin. Což o to, řeknete si, v Pekingu byl sedmihodinový a ty dvě hodiny to už nevytrhnou. Jenže pozor. Je tu jeden významný rozdíl. Zatímco v Pekingu se začínalo našeho času v noci a končilo odpoledne, Vancouver nám téměř kompletně převrátí čas. Hlavní porce sportů totiž poběží v noci. A troufám si tvrdit, že při přemýšlení jak shlédnout co nejvíc přenosů, chodit do práce a ještě se někdy trochu vyspat si nejeden Čech pořádně zapřemýšlel. Bude to zkrátka výzva jak pro sportovce, kteří se musí s časovým posunem vyrovnat, tak i pro fanoušky.

Přečtěte si všechny články o olympiádě ve Vancouveru 2010

     Aby náš web nezůstal pozadu, chystáme pro vás pravidelné denní souhrny toho nejzajímavějšího z uplynulých 24 hodin. Tímto způsobem už byly zpracovány třeba letní olympijské hry 2008 či loňské MS v hokeji. Přesto pro vás máme pro Vancouver pár novinek. Budeme se snažit aby bylo zpravodajství co nejvíc přehledné, k dělení jednotlivých soutěžních disciplin proto použijeme oficiální piktogramy letošní olympiády. Oproti minulým projektům se dočkáte i většího využití "doplňkových služeb", jako například YouTube. Pokud to bude jen trochu možné, byl bych rád, kdyby se v každém postřehu objevilo jedno video, které by mapovalo nějaký významný okamžik. První postřeh se tu objeví v sobotu 13. února ráno.

    Pojďme se ale podívat na jaké disciplíny se můžeme těšit a případně jaké v nich mají naši reprezentanti šance.

Akrobatické lyžováníAkrobatické lyžování

Dějištěm bude areál v Cypress Mountain v Západním Vancouveru.
Češi si v téhle disciplíně mnoho nadějí na medaili dělat nemohou. Ty tam jsou doby "ledového dechu" Aleše Valenty.
 

Alpské lyžováníAlpské lyžování

Sjezdy a slalomy pro nás přichystá areál Whistler-Blackcomb
I když naše země nemá žádné velehory, přesto máme jedno želízko v ohni. Na sjezd sice moc šancí nemáme, ovšem točivé disciplíny by mohly znamenat naději v podobě Šárky Záhrobské.
 

Běh na lyžíchBěh na lyžích

Perfektně upravené běžecké stopy připravili v Callaghan Valley nedaleko Whistleru a Cypress Mountain
Asi největším českým aspirantem na zisk cenného kovu bude Lukáš Bauer, vítěz letošního prestižního etapového závodu Tour de Ski. Olympijský závod sice bude o něčem jinmém, přesto by to Lukášovi mohlo vyjít.

BiatlonBiatlon

I kombinace střelby s během na lyžích bude hostit Callaghan Valley.
Pro české závodníky se zde ale příliš mnoho možností nenabízí. Jeidný, kdo by mohl pomýšlet na vyšší příčky je Michal Šlesinger, ovšem v celosvětové konkurenci je naděje na medaili pramalá.


BobyBoby

Ledová dráha už je vychlazená v areálu Whistler Sliding Centre.
Ať si hlavu lámu jak chci, nedokážu si vzpomenout na žádného českého bobistu i když vím, že i v téhle disciplíně máme své reprezentanty. Kdepak, v téhle disciplíně nám medailová pšenka rozhodně nepokvete.

Jízda na boulíchJízda na boulích

Tahle specifická odnož akrobatického lyžování se také uskuteční v Cypress Mountain.
Ach, to staré známé kdyby. Chce se mi říct, že kdyby si Nikola Sudová neporanila pár týdnů před olympiádou vazy v koleni, mohla být mezi favoritkami. Takhle půjde do závodu s ortézou a výsledek se odhadovat nedá.

CurlingCurling

Závody v tomhle sportu gentlemanů bude hostit Hillcrest Park přímo ve Vancouveru.
Čeští curleři do Vancouveru ani neodcestovali, takže je už teď jisté, že ve výsledkové listině českou vlaječku rozhodně neuvidíme.


Lední hokejLední hokej

Srdcový sport českých fanoušků má dvě dějiště - UBC Winter Sports Centre a GM Place.
Čeští fanoušci prahnou po medaili v hokeji a většina z nich by vyměnila všechny ostatní národní úspěchy za zlato z hokeje. Naše reprezentace odjíždí ve velmi slušné sestavě, navíc nepřišla o tahouna Jágra, takže bychom mohl na nějakou tu placku klidně pomýšlet.

Severská kombinaceSeverská kombinace

Na spojení skoků na lyžích a následného běhu se chystá Whistler Nordic.
V tomhle sportu asi budou naši reprezentanti hrát druhé housle, jediným, kdo by mohl nakouknout do lepší společnosti je snad Pavel Churavý, ovšem na medaili to asi určitě stačit nebude.


KrasobrusleníKrasobruslení

Souboje krasobruslařů přivítá Pacific Coliseum.
Z  českých krasobruslařů si může největší naděje na cenný kov dělat Tomáš Verner. Na zlato to asi nebude, ovšem za geniálním Pljuščenkem by mohl svést souboj o druhé místo.


Paralelní slalomParalelní slalom

Závody snowboardistů hostí Cypress Mountain.
Ani v téhle disciplíně nemají Češi nikoho, kdo by mohl hýbat světovými tabulkami.RychlobrusleníRychlobruslení

Návštěvníci Richmond Olympic Oval se mohou těšit na strhující souboje rychlobruslařů.
Asi největší medailová naděje české olympijské výpravy je právě v krasobruslařském poli. Asi nikoho nepřekvapí jméno Martina Sáblíková, málokdo ovšem ví, že její mladší kolegyně, Karolína Erbanová by nemusela skončit dvakrát špatně.

SaněSaně

Ledová dráha ve Whistler Sliding Centre bude hostit i sáňkařské závody.
Česká republika vyslala do Vancouveru sice 4 sáňkaře, žádný z nich ale asi s žádným velkým výsledkem nepočítá.


ShorttrackShorttrack

Divácky atraktivnější odnož rychlobruslení bude mít své místo na stadionu Pacific Coliseum.
V téhle disciplíně žádný český reprezentant nestartuje, takže úspěchy se čekat vážně nedají.Half-pipeHalf-pipe

Závody ve snowboardovém freestylu uvidí diváci v Cypress Mountain.
Nemám informace o tom, že by Česko plánovalo útok na medaile právě v tomto sportu.Ski-crossSki-cross

Skikrosové závody uvidí diváci v Cypress Mountain.
Jediným Čechem, který by při dobré konstelaci hvězd mohl rozvířit medailové vody je Tomáš Kraus, ostatní mohou o medailích jen snít.


SkeletonSkeleton

Možná nejšílenější sport zimní olympiády má místo konání ve Whistler Sliding Centre.
Češi se asi mají moc rádi a do tohohle sportu sebevrahů jak se skeletonu někdy přezdívá se příliš nehrnou. Ve Vancouveru nás nereprezentuje nikdo.


Skoky na lyžíchSkoky na lyžích

Skokanské můstky se tyčí nad Callaghan Valley.
Na olympiádu sice odcestovalo pět českých skokanů na lyžích, ovšem Jandova forma je už dávno někde v nedohlednu a ani ostatní Češi nemají na to aby na vrcholné soutěži brali medaile.


Skoky na lyžíchSnowboard-cross

I tento snowboardový sport hostí Cypress Mountain.
Tady asi naší zemi žádný velký úspěch nehrozí.     Co tedy můžeme očekávat od zimní olympiády 2010 ve Vancouveru? Bezesporu hromadu skvělých sportovních zážitků, litry emocí a horu okamžiků, na které se bude dlouho vzpomínat. Přejme si všichni aby se největší zimní sportovní svátek obešel bez dopingových problémů a proběhl bez problémů tak jak si podobná akce zaslouží.

     Těšíte se na ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.