Dobude LER Měsíc?

Úno 8, 2009

  LER - Lunar Electric Rover
    Lunar Electric Rover v celé své kráse na koláži, která jej zobrazuje na povrchu Měsíce.
 

    LER - Lunar Electric Rover, v překladu z angličtiny Měsíční elektrické terénní vozidlo je jeden z nejnovějších projektů severoamerické agentury NASA, který má pomoci při návratu lidí na jediný přirozený satelit planety Země. Projekt už dokonce "vyskočil" z rýsovacích prken, či modelovacích programů na počítačích NASA a dočkal se svého "zhmotnění".

     Veřejnost se s LER poprvé naživo seznámila při inauguraci nového amerického prezidenta Barracka Obamy, kdy toto průzkumné vozidlo projelo projelo mezi americkým lidem a prezidentem (oficiální video NASA z inaugurace Barracka Obamy a průjezd LER). Právě při této příležitosti NASA využila situace a ve velmi krátkém čase předvedla všechny "vychytávky" na svém novém stroji. Pojďme se na ně a vůbec na celou stavbu stroje podívat detailněji.

     LER se pohybuje po celkem dvanácti kolech, které jsou ve dvojicích připojeny k šesti podvozkovým hydraulickým ramenům. Každé z těchto ramen má nezávislé odpružení a může se zvedat nebo klesat podle aktuální potřeby, třeba podle terénu. Na každé straně LER jsou tři ramena, tedy šest kol. Výhodou dvojic kol je to, že každé z nich může být ovládáno nezávisle na na ostatních. Na první pohled to může znít jako zbytečnost, která jen komplikuje řízení a stejně k ničemu není, ale když se na ovládání kol podílí počítač, získáme unikátní manévrovací systém. Díky němu se totiž může každé kolo otáčet libovolným směrem a zároveň může být libovolným směrem natočeno. Díky tomu může podvozek opsat otočku o 360° a kabina přitom míří pořád stejným směrem. Stroj může jezdit jako klasické auto, tedy, že kabina směřuje ve směru jízdy, ale může jet i pozpátku, nebo dokonce "do strany". Tento systém využila NASA při inaugurační projížďce, kdy LER nejprve jelo normálně, ale když se blížilo k místu, kde stál Barrack Obama se začalo kabinou otáčet směrem k němu - jako kdyby mu chtělo zasalutovat, ale kola přitom mířila pořád stejným směrem.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Na podvozku je umístěna obytná část modulu. V přední části, která je tvořená jakousi skleněnou výdutí aby měli astronauti dobrý výhled do všech stran, se nachází veškeré ovládací panely, které zajišťují pohyb LER. Uprostřed jsou dvě malá lůžka, která mohou posloužit i jako sedačky - právě pro dva členy posádky je LER koncipován. Na bočí stěně nalezneme kulatý otvor, který bude při cestách hermeticky uzavřen. Právě přes něj se ale LER bude moci spojit buďto s dalším LER nebo s jiným lunárním modulem. NASA totiž pracuje koncepčně. Všechny moduly určené na Měsíc, potažmo na Mars by měly být unifikovány aby se daly jednoduše propojit. V zadní části této "obytné kapsle" s klasickou dýchatelnou atmosférou je asi ta největší zajímavost a unikát. Jsou zde totiž umístěny dvoje dvířka - při jejich otevření se astronauti dostanou přímo do připojených skafandrů vně obytného modulu. Během neuvěřitelných deseti minut od otevření dvířek jsou astronauti nasoukáni do skafandrů a připraveni na odpoutání se od LER. Aby nedocházelo k únikům drahocenného kyslíku, přišla NASA s nápadem na úpravu hermetického spojení, které je funkční a jednoduché zároveň. Astronauti zatáhnou za páku vedle ruky a tím se aktivuje systém, který je oddělí od LER aniž by došlo k úniku cenné atmosféry. Zároveň  při oddělení astronautů poklesne celá centrální plošina - aby muži ve skafandrech nepřekonávali tak velký výškový rozdíl mezi plošinou a povrchem Měsíce.

     Během průzkumu budou astronauti provádět odběr hornin a jiná důležitá měření. K tomu jim budou sloužit sáčky ze speciální textilie umístěné přímo na vnějšku LER. Při návrtu stačí zapřít dolní hranu "batohu" do prohlubně na LER a lehkým zhoupnutím zacvaknout i horní část. Skafandry jsou znovu připojené k LER, astronauti lezou dovnitř a hydraulická ramena zvedají plošinu nahoru.

     Hlavní testování LER proběhlo ještě dávno předtím než začaly volby v USA. Už v polovině srpna 2008 poslala NASA prototyp LER do Arizony do místa nazývaného Black Point Lava Flow, kde se po ujetí 142 kilometrů prokázalo, že LER je způsobilý pro pohyb v náročném terénu, který připomíná povrch Měsíce. Video z tohoto testování si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách agentury NASA. Na těchto stránkách můžete navíc vidět pěknou 3D animaci, která vám ukáže jak je LER konstruován a detailně vám představí jednotlivé výše popisované systémy. Animace je k dispozici jak ve vysokém rozlišení tak i v nízkém rozlišení.

     Pokud všechno půjde podle plánu, měli by se Američané vrátit na Měsíc v roce 2020. Otázkou zůstává jak bude případná základna vypadat a jestli vůbec vznikne. V dobách letů na Měsíc totiž Američané používali gigantickou raketu Saturn, jejíž ekvivalent co se síly tahu týče dnes prostě neexistuje. Když si lidstvo osahá Měsíc, měl by být na programu Mars. Reálné odhady hovoří o letech 2040 - 2050, jedná se ale spíše o věštění z křišťálové koule. Dobývání Měsíce a případně Marsu ale nebude závislé jen na rozvoji techniky, hodně bude záležet i na politických rozhodnutích. Zatím to vypadá, že Barrack Obama vesmírnému programu NASA fandí a hodlá jej i finančně podporovat. Doufejme, že to tak i zůstane.

    Jaké jsou Vaše názory na lety do vesmíru? Jak to vidíte se založením lunární základny? Líbí se vám LER? Myslíte, že se na Měsíc někdy podívá? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.