LRO posílá fotky Měsíce

Čvc 6, 2009

  Fotka Měsíce z LRO
    Jedna z prvních fotek Měsíce ze sondy LRO
 

    Není to zase až tak dávno, co jsem tady psal o tom, že raketa Atlas V vynese do kosmu americkou sondu LRO. Start se nakonec podařil a sonda nabrala očekávaný kurs k našemu přirozenému satelitu. Napětí vědců se stupňovalo. Vydržely citlivé měřící přístroje velké přetížení při startu? První snímky, které LRO poslala k Zemi však svědčí o tom, že sonda nejkritičtější část své mise, tedy start, přežila bez problémů.

    LRO se v pořádku dostala na polární oběžnou dráhu Měsíce a její kamera označená LROC ( Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) začala pořizovat první snímky. Znovu opakuji, že snímkování Měsíce z oběžné dráhy sice probíhalo už dříve, ovšem LRO dokáže pořizovat fotky v rozlišení okolo půl metru, což je hranice, ke které se sondy doposud ani nepřiblížily. Právě tohle detailní snímkování má detailně zmapovat celý povrch Měsíce, čímž vzniknou jeho detailní mapy, které pak poslouží k vyhledávání ideálních míst pro přistání lidské posádky. NASA v těchto dnech uvolnila na internet první snímky měsíčního povrchu. Podívat se na ně můžete na oficiálních stránkách agentury NASA. Ještě musím dodat, že první fotky povrchu pochází z oblasti, které se přezdívá Moře mraků (ENG  - Sea of clouds, LAT - Mare Nubium). Postupem času ale LRO zmapuje valnou většinu měsíčního povrchu. Tato fáze by měla trvat cca.rok. Po jejím dokončení bude sonda stále obíhat po orbitě a bude připravená k použití jako komunikační satelit mezi očekávanou měsíční základnou a Zemí. Aby si ale někdo nemyslel, že LRO slouží jen a pouze k focení povrchu Měsíce, musím připomenout, že na palubě sondy vážící 1846 kg se nachází řada vědeckých přístrojů. jejich funkce si představíme na dalších řádcích.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     CRaTER - má za úkol monitorovat úroveň radiace na povrchu Měsíce a zkoumat jeho případné dopady na živé organismy. Tento výzkum je velmi důležitý. Posádky, které zatím přistály na povrchu tam zůstaly jen krátce, pokud ale lidstvo chce Měsíc kolonizovat, vybudovat na něm stálou základnu, musí znát bezpečnostní rizika spojená s dlouhodobým pobytem na tělese, jehož atmosféra  propouští většinu nebezpečného záření.
     DLRE - Tenhle přístroj měří emise tepla, které uvolňuje povrch Měsíce.
     LAMP - Propátrává povrch našeho satelitu v ultrafialovém pásmu světelného spektra a jeho hlavním úkolem je pátrat do povrchovém ledu.
     LEND - Měří povrch Měsíce, pomáhá automaticky skládat snímky povrchu do detailních map. Navíc dokááže odhalit podpovrchové zásoby vody.
     LOLA . další modul, který slouží a mapování povrchu Měsíce. Jeho úkolem je vytvářet topografickou a souřadnicovou síť porvchu.
     LROC - Detailní kamera, která focení ke snímkování povrchu Mědíce a poskytuje snímky v detailním rozlišení.
     LCOROSS- sonda, která se oddělí od LRO a má za úkol bombardovat povrch Měsíce, načež vyvrhne velké množství horniny, které pak LRO bude moci zkoumat při průletu atmosférou.

     Jaké jsou Vaše názory na start sondy LRO ? Myslíte, že se dočkáme dalších lidí na Měsíci? A jak to vidíte s dobýváním Marsu, které NASA plánuje po dobytí Měsíce? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.