13. den hokejového MS - Vzhůru na play-off

Kvě 19, 2009

  Logo MS v hokeji
    Logo hokejového MS 2010.
 

    Poprvé od začátku mistrovství světa nás dnes nečekal žádný zápas. Na programu byl volný den, který rozdělil dvě fáze - úvodní, která měla oddělit zrna od plev a druhou, kde jde o cenné kovy. Osm týmů si vydobylo účast v tomto elitním klubu a teď je čekají tvrdé boje.

    Zápasy v základních skupinách nabídly 24 duelů. Baráž 6 a osmifinálové skupiny 12. Co do počtu utkání jsme za polovinou, chybí odehrát jen 8 zápasů. V nich ale půjde skutečně o hodně. Pojďme se teď podívat na týmy, které se dostaly až do vyřazovací fáze. A aby si někdo nemyslel, že chci některým týmům nadržovat, vezmeme to podle abecedy.

Česká republika
    Naši hokejisté měli několikrát hlavu na špalku - před zápasem se Švédskem, Lotyšskem i Kanadou. Prohráli jsme sice s Nory a Švýcary, ale když nám teklo do bot, dokázali jsme se zvednout. Tým ukázal velkou vnitřní sílu i tím, že vyhrál dva těžké duely proti Lotyšsku a Kanadě, které šly jen 17 hodin po sobě. Výborně sehrávaná oslabení, ve kterých jsme dostali jedinou branku a naopak jsme čtyři v oslabení dali, vyrovnaný a jistý brankář to všechno jsou předpoklady k tomu aby náš tým mohl jít dál i když nad ním někteří v průběhu MS už několikrát zlomili hůl.

Dánsko
    Říká se, že někdo pije jako Dán. Za pár let se možná bude říkat, že někdo hraje hokej jako Dánové. Tým z Jutského poloostrova se totiž na MS prezentuje nečekaně dravou hrou. Dánové sází na kolektivní výkon. nemají ve svém středu žádného tahouna,. který by se staral o většinu branek a ostatní by mu dělali jen komparz. Dánský celek je vyrovnaný a trenérům se podařilo namíchat velmi sehraný a na sebe navazující elixír.

Finsko
    Náš čtvrtfinálový soupeř se v úvodní skupině trápil a dokonce se bál aby nesestoupil do baráže. V osmifinále se ale Finové chytili a vypadá to, že se začali sehrávat. Každopádně ale nejsou žádným hrůzu budícím soupeřem, přes kterého bysme nemohli postoupit do semifinále. Finové mají pěkně zvládnutou útočnou fázi,ale v obraně by se občas mohla objevit nějaká volná místa.

Kanada
    Javorové listy překvapily, ale negativně. Země, která vyhrála olympiádu prohrála na MS celkem tři zápasy. Švýcaři, švédové i Češi byli nad jejich síly. Útok Kanady ani nemusím komentovat - to je prostě paráda - 12 gólů v síti Norů mluví za vše. Ale kanadský výběr tlačí bota na místě brankáře. Chris Mason se neukazuje jako ta správná jednička, která umí svůj tým podržet - to se ukázalo hlavně v souboji se Švédskem, kdy šly dva ze tří gólů na jeho účet. Kanadu taky může mrzet její horká hlava.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

Německo
    Jedno z překvapení turnaje - Němci, kteří po minulém MS sestoupili z elitní skupiny a můžou na něm hrát jen kvůli tomu, že jsou pořadatelskou zemí se dokázali zvednout a na fanouškovské vlně dojeli až do play-off, kde nebyli 13 let. A že za sebou nechali soupeře zvučných jmen - Američany poslali do baráže a Slovákům zavřeli bránu do play-off. Ironií osudu se ve čtvrtfinále střetnou se Švýcary, takže jeden z těchto trpaslíků si zahraje semifinále MS!

Švédsko
    Švédové jsou silní, o tom nikdo nepochybuje, přesto nejsou neporazitelní, což dokázali naši hráči v základní skupině. Pro tým tří korunek to byla ale jediná porážka na celém MS a v jeho dalším průběhu si Švédové poradili třeba i s Kanadou nebo se Švýcary. Jejich kvalita a sehranost rostou každým zápasem. Obrana je spolehlivá a branku kryje vyrovnaný Gustafsson.

Švýcarsko
    Další překvapení turnaje. Švýcaři už několik let prohlašují, že se chtějí dostat na špičku hokejových výběrů, ovšem teprve až na tomhle MS se stali skutečnými hrozbami pro favority - o tom se přesvědčila třeba Kanada nebo v trpkém duelu Slovensko. Švýcaři proslulí svou fyzickou hrou mají cestu do čtvrtfinále přehrazenou německým výběrem. Bude určitě zajímavé kdo z těchto dvou překvapení projde až do semifinále.

Rusko
    Takhle to má být. To nejlepší na konec. Těžko říct co napsat k ruskému výběru abych se neopakoval. Zatímco ostatní týmy na MS měly problémy s outsidery, proti kterým ztráceli body, Rusů se tohle netýkalo. Beze ztráty bodu postoupili do čtvrtfinále, kde je čeká Kanada. Rusko hraje nápaditý útočný hokej se spoustou šancí a těžko se na jejich výkonu hledají chyby. Právě sborná je podle mého názoru největším adeptem na titul mistra světa, čímž by Rusové zkompletovali Zlatý hattrick.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.