Hokejové MS je tu!

Kvě 6, 2009

  Logo MS v hokeji
    Logo hokejového MS 2010.
 

    Hokejoví fanoušci už toužebně hledí k vrcholu celé letošní sezóny. Boje na prvoligových a už i extraligových kluzištích utichly, přesto nás ještě čeká jedna neopomenutelná součást letošního hokejového dění - mistrovství světa.

    Pro letošní rok bylo za hostitelskou zemi vybráno Německo a konkrétně dvě její města - Kolín nad Rýnem a Mannheim. Pro české fanoušky je to skvělá zpráva a naši hokejisté se o hlasitou podporu z hlediště bát nemusí. Vždyť z prahy je to do Kolína necelých 700 kilometrů a do Mannheimu ještě o 200 kilometrů blíž. Obě města od sebe dělí vzdálenost 244 kilometrů, takže přesuny nebudou nijak drastické.

    Na co ale letošní MS sází jsou právě fanoušci. Němci by totiž chtěli překonat rekord v návštěvnosti za celé mistrovství (který mimochodem drží Česká republika z roku 2004). Jestli se Němcům podaří tento rekord překonat se zatím neví, každopádně jeden divácký rekord dozajista padne. Úvodní duel mistrovství světa - souboj mezi domácím výběrem Německa a zámořským celkem USA totiž bude hostit fotbalový chrám v Gelsenkirchenu, kam se má vejít víc než 75 000 fanoušků, tedy počet, který nikdy v historii nesledoval souboj dvou týmů na MS.

    Co čekat od mistrovství, které nás mezi 7. a 23. květnem přiková k obrazovkám? Určitě se můžeme těšit na spoustu zajímavých zápasů (některé ostatně přijdou na řadu už v základních skupinách - za všechny jmenujme Česko - Švédsko a nebo Slovensko - Rusko). S napětím budeme sledovat jak se bude dařit českému týmu, který má ve své skupině Francii, Norsko a Švédsko.

    Na naší lavičce stojí velezkušený stratég Vladimír Růžička, pro kterého bude tohle mistrovství rozlučkou na pozici hlavního kouče české reprezentace. Jeho výběr je značně osekaný, vždyť si stačí spočítat kolik hráčů mu svou účast odřeklo. Erat, Fleischmann, Hanzal, Michálek nebo třeba Průcha, takhle bysme mohli pokračovat ještě hodně dlouho - ti nebudou naši zemi reprezentovat ať už kvůli klubovým povinnostem, zraněním, nebo i z jiných důvodů. Každopádně ale nemůžeme tvrdit, že by náš tým neměl ve svém středu zvučná jména - v útoku Jaromír Jágr a v brance Tomáš Vokoun. Ostatní se určitě o vítězství taky poperou, důležité ale je, že máme zajištěnou branku. Vokoun v NHL prokázal, že je skutečně kvalitním gólmanem a pokud ho nepotká zranění, nemusíme se o tento klíčový post

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

    Skupina A (Lanxess Arena, Kolín nad Rýnem)
    Pokud si smím tipnout, myslím si, že tuhle skupinu vyhrají Rusové. Slováci mají určitě kvalitní tým, ale nebude jim to stačit na lepší než druhé místo. Ostatně hodně napoví vzájemný zápas těchto dvou soupeřů, ten je na programu už tuto neděli. Hádat, kdo z dvojice Kazachstán Bělorusko si vytáhne černého Petra v podobě sestupu do baráže je ošemetné. Kazaši dokáží svou zarputilou hrou soupeři hodně ztížit dýchání, přesto si myslím, že to budou právě Bělorusové, kdo proklouzne do dalšího kola.

    Skupina B (SAP Arena, Mannheim)
    Skupina, která nabídne asi největší a nejurputnější boje - tři ze čtyř týmů upřednostňují fyzickou hru. Vyhrát by ji měla Kanada, stínovaná Švýcarskem. Lotyši ale mohou překvapit a prodrat se na druhé místo, vůbec bych se tomu nedivil, ale nejpravděpodobnější je, že zůstanou třetí. Do osmifinále se s největší pravděpodobností nepodívají Italové, na které bude čekat skupina o udržení.

    Skupina C (SAP Arena, Mannheim)
    Tahle skupina nás hodně zajímá, ještě aby ne, vždyť v ní hraje naše reprezentace. Trošku se bojím tipovat, ale mám strach, že po třech zápasech budou na jejím čele Švédové. Naši hráči budou druzí, za sebou nechají oba hokejově slabší národy, které by byly na baráž zralé oba. Norové jsou ale objektivně vzato lepší než Francouzi, takže osmifinále si zaslouží víc.

    Skupina D (Lanxess Arena, Kolín nad Rýnem)
    Hodně si slibuji od skupiny D. Osobně si myslím, že ji vyhrají Finové, kteří porazí i USA. Třetí místo zbyde na domácí Němce a do baráže půjdou Dánové. Každopádně mi ale tahle skupina připadá jako ta nejkomplikovanější na celém mistrovství a je hodně pravděpodobné, že k dojde k mnoha překvapením.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.