Olympiáda v Jižní Americe? To tu ještě nebylo!

Říj 5, 2009

  logo olympijských her 2016
    Hostitelem největšího sportovního svátku bude brazilské Rio de Janeiro
 

       Mezinárodní olympijský výbor se rozhodně nebojí experimentovat. Po překvapivém výběru Pekingu, nebo ruského Soči se největšího sportovního svátku dočká brazilské Rio de Janeiro. Nejenže to budou první Hry v Brazílii, v roce 2016 se uskuteční první olympiáda v historii celé Jižní Ameriky.

       Největší sportovní svátek už oběhl prakticky celý svět kromě Afriky a Jižní Ameriky. V Evropě se Hry konaly 15x (1896 V Athénách, 1900 v Paříži, 1908 v Londýně, 1912 ve Stockholmu, 1920 v Antverpách, 1924 v Paříži, 1928 v Amsterdamu, 1936 v Berlíně, 1948 v Londýně, 1952 v Helsinkách, 1960 v Římě, 1972 v Mnichově, 1980 v Moskvě, 1992 v Barceloně a 2004 v Athénách), v Severní Americe 5x (1904 v St. Louis, 1932 v Los Angeles, 1976 v Montrealu, 1984 v Los Angeles a 1996 v Atlantě). Třikrát byly v Asii (1964 v Tokiu, 1988 v Soulu a 2008 v Pekingu). Dvakrát to byla Austrálie (1956 Melbourne a 2000 Sydney). Soubor olympiád uzavírá jediná středoamerická - Mexico city z roku 1968. Teď ale do této vybrané společnosti zavítá i Jižní Amerika - konkrétně Brazílie. V létě 2016 se zraky celého sportovního světa upřou na město, které má 11 a půl milionu obyvatel, hlavní město stejnojmenné oblasti, místo, které proslavil světoznámý karneval, nádherné pláže, kterým vévodí Copacabana a socha Krista v nadživotní velikosti. Ano, řeč není o ničem menším než o druhém největším brazilském městě - o Riu de Janeiru. Pojďme se teď podívat na oficiální video, kterým se brazilské město chtělo u MOV představit.

       Jak se zdá, profesionálně vyrobené video na Mezinárodní olympijský výbor zafungovalo. Rio totiž v závěrečné volbě porazilo všechny své konkurenty. Brazilci už kandidovali po páté a štěstí se na ně usmálo až teď. Volba ale zdaleka nebyla jednoznačná. podle slov prezidenta MOV Jacquese Rogua se jednalo o jednu z nejtěsnějších voleb, jaké MOV pamatuje. Hned v prvním kole dostal nejvíc hlasů Madrid, za ním skončilo Rio a Tokio. Poslední skončilo Chicago, které tak vypadlo z dalších bojů. Jeho voliči ale přesedlali na stranu brazilského města, Rio totiž druhé kolo vyhrálo a do finálové volby postoupilo společně s Madridem a v Tokiu zavládl smutek. Ve finále pak Brazilci porazily Španěly jasným výsledkem 66:32 a padesát tisíc lidí na brazilské pláži Copacabana propuklo v bujarý jásot a oslavy, které se táhly až do hluboké noci.

       Co s sebou první Jihoamerické Hry přinesou? Odhadovat něco sedm let dopředu by se rovnalo věštění z křišťálové koule, přesto se dá už teď očekávat, že mimořádný náboj bude mít třeba fotbalový olympijský turnaj, ostatně brazilci budou mít k dispozici dokonalou generálku. Už v roce 2014 se na jejich území uskuteční fotbalové mistrovství světa, kde si budou moci osahat jaké to je pořádat masivní celosvětovou sportovní akci. Každopádně se ale dá očekávat, že Hry, jejichž guruem byl fotbalista Pelé budou pompézní, Jižní Amerika si bude chtít svojí první olympiádu pořádně užít. Doufejme, že se Olympijské hry 2016 do historie zapíšou jako bezproblémové a že se na jejich průběh bude vzpomínat jen v dobrém.

       Jaké jsou Vaše názory na pořádání Letních olympijských her v brazilském Rio de Janeiru? Myslíte si, že by bylo lepší kdyby vyhrál Madrid, Tokio nebo Chicago? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.