Hokejové MS - 12. den - První velké hodnocení

Kvě 5, 2009

  Logo MS v hokeji 2009
    Hokejisty osmi nejlepších zemí čeká na mistrovství světa vyřazovací část - play-off.
 

    Boje na švýcarském hokejovém MS pro dnešek utichly, ale abych zaplnil tuhle trhlinu a nepřerušil nastolenou sérii co den to jeden postřeh, připravil jsem si pro Vás tohle hodnocení. Ke každému ze 16 týmů, které se na MS představili se pokusím napsat jaký dojem na MS zanechali a jakou hrou se prezentovali. Týmy řadím vzestupně podle počtu získaných bodů v průběhu celého turnaje (základní skupina + osmifinálová / barážová skupina)

    Maďarsko - 0 bodů
    Nováček na mistrovství světa se ze všechny sil vydal hlavně v první zápase, kdy při derby držel slovenského favorita pod krkem. Maďaři bohužel na tuhle hru už nedokázali navázat a prohráli všech šest zápasů na MS. A protože nezabrali ani v baráži, sestupují po roce v elitní soutěži znovu do divize B. Je to škoda. Po zápase se Slováky se mi jejich hra líbila a rozhodně jsem je netipoval na sestup.

    Francie - 3 body
    I když reprezentace Francie získala pouhé tři body, zahrála si osmifinálovou skupinu. Jediný bodový zisk totiž přišel v rozhodujícím souboji s Německem, který rozhodoval o přímém postupu do další fáze. Francie se na MS prezentovala výkonem, který byl založený hlavně a dobré defenzivě, které kraloval stěží překonatelný gólman Lhenry. V osmifinálové skupině sice Francie hrála jen druhé housle, ale pro ně je důležité, že se prosmýkli do další fáze a nemuseli se nervovat v soubojích o záchranu.

    Norsko - 3 body
    Norové jsou vlastně to samé jako Francie jen v bledě (tedy pardon spíše v tmavě) modrém. Severští reprezentanti také nehráli žádný nádherný hokej, přesto zabrali v rozhodujícím (mimochodem nádherném) zápase s Dánskem a to jim stačilo. Ani Norové nebyli pro osmifinálové soupeře velkou překážou a na jejich kontě tak zůstaly jen tři body.

    Německo - 4 body
    Německá hra byla hodně špatná to si musíme přiznat. Sice málem zaskočili domácí Švýcary (kteří mimochodem nic extra nehráli), ale co jim to bylo platné když v rozhodujícím souboji podlehli Francii. V barážovém boji ale Němci porazili jen Maďary, za což jim patřila konečná třetí, tedy sestupová příčka. Jenže Němci příští rok MS sami pořádají a sestoupit nemohou. Díky téhle kličce se tedy v elitní skupině zachránili, nicméně není to dobře. Jejich hokej není dvakrát oku lahodící. Úporná obrana je následována útokem s řadou nepřesností,. kterých se Němci nedokázali zbavit ani v baráži.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2009

    Rakousko - 6 bodů
    Nebudeme si nic nalhávat, naši jižní sousedé sázeli všechno na jednu kartu, na svého elitního útočníka Tomase Vaneka. Jenže ani ten není všehoschopný a navíc soupeři rychle pochopili, že pokud si tohohle štírka poryjí, změní se dravá rakouská orlice v neškodné kuře. Skóre 2:15 ze skupiny C hovoří samo za sebe. Rakušané nebyli prostě schopní dát gól. V útoku až příliš panikařili když viděli, že je Vanek obsazený a nemají tedy komu nahrát. Zato v baráži se představil jiný tým - útočné úlohy si hráči dokázali rozdělit a tento zocelený celek nestačil pouze na Dány, z čehož vyplynulo druhé místo. kvůli výše zmiňovanému štěstí Němců ale Rakušané sestupují do kategorie B.

    Slovensko - 7 bodů
    Ubohost, ostuda, hrůza. I tak mluví o vystoupení našich východních sousedů jejich fanoušci. Tým se sice dokázal, byť s velkými problémy, vyhnout baráži, takže opakování loňské blamáže nehrozilo, přesto hra slovenských hokejistů byla místy děsivá. Jediný světlý moment si Slováci vybrali proti Finsku, které dokázali dotáhnout až do prodloužení. kromě tohohle zápasu ale byli Slováci v útoku hrozně zbrklí a navíc úplně chyběla chytrá rozehrávka od obránců.

    Švýcarsko - 8 bodů
    Domácí celek se celé mistrovství trápil. Potvrdil tak už několik let potvrzovanou klauzuli, že domácím týmům se na domácím ledě nevede. Švýcaři znovu sázeli na svůj typicky hokej, ve kterém nechybí důslednost v obraně a tvrdost v osobních soubojích. Jenže letos tomu něco chybělo. Nedovedu posoudit, jestli to bylo nasazení, štěstí, chuť hrát nebo něco jiného, možná na tom nesl svůj díl viny a mediální tlak pod který se hokejisté doma dostali. Postup do čtvrtfinále jim utekl až v posledním zápase.

    Bělorusko - 10 bodů
    Nepříjemný soupeř, tohle Bělorusko. O tom se přesvědčili i čeští hokejisté. Bělorusové postavili svůj výkon na totální defenzivě. V zápasech dokázali obětovat útočení na úkor bezchybného napadání, které navíc vzadu jistil pozorný Mezin, respektive Koval. Nakonec jim tenhle buldočí hokej donesl až postup do čtvrtfinále, kde narazí na Rusko.

    Lotyšsko - 10 bodů
    I druhý postsovětský tým sázel hodně na obranu i když zdaleka ne tolik jako Bělorusko. Lotyši měli hlavně veliké štěstí, že jim zachytal Masalskis, který si na MS perfektně načasoval formu. Lotyšský hokej byl místy docela pohledný, dalo se na něj dívat. Většinou sice sázeli jen na brejky, ale i přesto to nebylo špatné. Ve čtvrtfinále je čekají Kanaďané.

    Dánsko - 10 bodů
    Dánové dokázali v základní skupině uhrát jediný bod. K jejich smůle to byl zápas s Norskem, který prohráli až v prodloužení. Prohra ej poslala do baráž, kde ale porazili všechny celky a po zásluze obsadili první místo. Dánové se zápas od zápasu zlepšovali. V baráži pak předváděli mnohem lepší výkony než v základní skupině, kde se podle mého názoru spíše jenom hledali.

    USA - 11 bodů
    Docela za očekáváním skončil tenhle zaoceánský výběr. Základní skupinu sice vyhráli, ale v osmifinále to bylo třrošku horší. Na jejich obhajobu ale musíme říct, že proti nim hrály kvalitní týmy. Všechny zápasy, ve kterých měli plnit roli favoritů zvládli i když proti Švýcarům vybojovali jen bod. Američané hráli docela pohledný hokej. V jejich týmu nebyla žádná osobnost, která by vyčnívala a táhla celý tým. Abych se přiznal, nedokázal bych jmenovat jednoho hráče, kterého bych označil jako nejlepšího. Ale právě tenhle týmový výkon Američany vynesl na konečnou třetí příčku skupiny E. Ve čtvrtfinále si zahrají proti Finsku (už teď se na ten zápas těším).

    Česká republika - 12 bodů
    Do turnaje jsme vstoupili dobře, ale dvě prohry - s Finskem a Kanadou nás hodně srazily. Hokejisté si nás ale udobřili zápasy se Slováky a Bělorusy, ze kterých mají skóre 0:11. Našemu týmu hodně prospěl příchod Michálka s Eliášem. Před turnajem zpochybňovaný brankářský post nám nakonec velkou hlavu nedělá a útok je také v klidu. Horší je to s obranou. Ne proto, že by hrála špatně, ale prostě máme málo obránců takže musí v defenzivě vypomáhat i útočník Rolinek. V rozhodujícím záapse MS na nás čekají Švédové.

    Švédsko - 13 bodů
    Hokejisté Tří korunek chybovali hlavně v začátku turnaje - v základní skupině. V osmifinále se ale jejich mašina rozjela, což je vyneslo na konečné druhé místo. Švédský hokej má svou kvalitu, o tom se nedá spekulovat. Jejich útočné výpady jsou hodně nebezpečné a navíc jim to na ledě myslí. Pro Čechy budou hodně nepříjemným soupeřem.

    Finsko - 13 bodů
    Finský výběr prokázal svou kvalitu už v základní skupině, kde vyhrál všechny zápasy. Ovšem proti nám to bylo také trochu o štěstí. To se v osmifinále naopak přiklonilo na stranu slovenského výběru, který Finy hodně potrápil. Celkově mi Finové připadají, že na MS hrají hodně nevyrovnané zápasy. Na jedné straně dokáží málem prohrát s bezzubými Slováky, na druhé straně v posledním duelu hrají nádherný vyrovnaný zápas s Kanadou. Jak jsem psal včera, Finové se drží starého známého se soupeřem roste výkon. Uvidíme jak jim výkon naroste ve čtvrtfinále proti USA.

    Rusko - 17 bodů
    Hokejisté sborné, obhájci mistrovského titulu pojali základní skupinu jako dobrou rozcvičku - ostatně skóre 16:4 mluví samo za sebe. Rusové nemají na MS zdaleka nejsilnější možný výběr, přesto válcují své soupeře. Jejich hra má hlavu an patu. Vědí přesně kam si mají nahrát a samostatnou kapitolu tvoří jejich přesilovky. Ty když se podaří tak je to óda na hokejovou radost. Myslím si, že by Rusové neměli mít problém postoupit ve čtvrtfinále přes Bělorusko.

    Kanada - 17 bodů
    A na závěr přichází největší favorit celého MS. Kanadský výběr tady válcoval všechny soupeře a své zaváhání si vybral až v posledním zápase s Finskem. Kanada se může spolehnout na čtyři základní pilíře úspěchu - Marty St. Louis (4+10), Jason Spezza (6+4), Shea Weber (4+6) a přesilovky. Právě v početní výhodě jsou Kanaďané až neskutečně silní. Jejich cit pro puk, nahrávku i hru jsou nevídané a naprosto po zásluze hráči s javorovým listem na prsou prozatím vládnou statistikám MS. Čtvrtfinále proti Lotyšsku pro ně bude asi jen formalitou.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze sportovního portálu sport.cz