24. den fotbalového MS - Zbývají už jen 4 zápasy

Čvc 4, 2010

  Logo fotbalového MS 2010
    Na jihoafrickém šampionátu zbývají odehrát už pouze 4 duely.
 

    Mistrovství světa se nám pomaličku chýlí ke svému konci. Už za týden bude světový šampionát roku 2010 patřit minulosti, zatím nás ale ještě čekají 4 zápasy. A budou to ty nejdůležitější - právě ty totiž rozhodnou, kdo bude novým mistrem světa. A proto si v dnešním postřehu všechny 4 semifinalisty představíme trochu detailněji.

Německo
    Němci to je typický tým pro velké akce. V přípravě nemusí hrát nic moc, slabší nátury možná jejich hru nevydýchají, ovšem jakmile nastoupí na šampionátu je to úplně jiný tým. Poprvé na sebe Němci upozornili hned v prvním kole základní skupiny, kdy porazili Austrálii 4:0 a byl to tehdy vlastně první opravdu ofenzivní fotbal, jaký nám MS nabídlo. Během soubojů v základních skupinách ještě na Němce čekala Ghana (tu porazili 0:1) a Srbsko. S tím prohráli nečekaně 0:1 a hlavní vinu můžeme vidět ve vyloučení Kloseho a neproměněné penaltě Podolskiho. A právě tito dva původem Poláci se jako červená nit táhnou celým německým projevem na MS. Jsou to právě oni, kdo na sebe umí vzít tíhu okamžiku. Však také Klose střílí jeden gól za druhým. Dalším, kdo vyčnívá nad ostatní je dravý Özil a tvůrce hry Schweinsteiger, který dokázal zastoupit zraněného Ballacka na jedničku s hvězdičkou. Celkově se Němci ze všech semifinalistů střetli s těmi nejlepšími celky. Ve čtvrtfinále vyřadili Anglii (ačkoliv Albionu neuznali rozhodčí vyrovnávací branku) a následně poslali domů ve čtvrtfinále Argentinu. Tým, který dokáže vyřadit dva takhle silné celky už musí něco umět a Němci skutečně umí. Jejich fotbal je plný nasazení a bojovnosti. Nevynechají jediný souboj a po míči jsou jako vosy. Řadím je mezi horké favority na celkové vítězství a téměř jistě je uvidíme ve finále.

Nizozemí
    Tulipáni byli jedním ze dvou týmů, který v základní skupině neztratil ani body (kromě nich to zvládla už jen Argentina). Nizozemci porazili Japonsko, Dánsko i Kamerun a v osmifinále přešli přes Slováky. Čtvrtfinále jim nabídlo mnohem, slavnějšího soupeře a tak se tým v oranžových dresech postavil proti Brazílii. Ačkoliv to málokdo čekal, pětinásobný vítěz MS si musel balit kufry. Co je na výkonu Nizozemců tak magického? Je toho asi hodně, ale já bych řekl hlavně obrana. Sehraná zadní řada společně se spolehlivým brankářem Stekelenburgem dovolila během 5 zápasů soupeřům jen tři branky. Ani v útoku nejsou Nizozemci slabí. Ne, že by sázeli na nějaké dlouhé dobývání a ostřelování soupeřovy svatyně. Jejich stylem jsou spíš rychlé protiútoky, které ovšem umějí proměňovat se smrtící jistotou. Soupeř vlastně ani neví koho přesně má bránit. Kopací technika a střelecký instinkt jsou vlastní všem hráčům v poli a ani lavička za nimi nezaostává - dokladem budiž střelecká potence Klaase Jana Huntelaara, typického nizozemského žolíka, který se do hry zapojuje tradičně až ve druhém poločase. Podtrženo a sečteno - Nizozemce čeká v semifinále papírově nejslabší soupeř a tak bysme o měli vidět i v nedělním finále.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Španělsko
    Úřadující mistři Evropy zažili špatný vstup do turnaje.Hned na jeho úvod prohráli nečekaně se Švýcarskem a zadělali si na pěkné problémy. Nakonec se dokázali ze všeho vylízat a postoupili z prvního místa ve skupině. Porazili totiž Chile i Honduras. Skóre 4:2 není extra, ale na první místo stačilo. V osmifinále Španělé vyšoupli ze hry regionálního rivala z Portugalska v poměru 1:0. Čtvrtfinále znamenalo pro španělské barvy úspěch díky výhře nad Paraguají. Jenomže oba zápasy ve vyřazovací části skončily 1:0. Španělé tedy nemají příliš dobrou střeleckou potenci - vše leží na bedrech Davida Villy, který jako jediný střílí branky. Naopak obrana Španělů je úctyhodná - v pěti zápasech jen dvě inkasované branky. A právě na tohle se těším - střelecky velmi aktivní Německo s průměrnou defenzivou vyzve špatně střílející zato výborně bránící Německo. Bude to jistě velmi zajímavá podívaná, však také půjde o reprízu finále posledního Eura, ale zdá se mi, že pro Španěly je reálná jen sobota - tedy duel o třetí příčku.

Uruguay
    Tým kolem Diega Forlána, který je bezesporu asi tou největší hvězdou celku v blankytně modrých dresech prošel do osmifinále bez jediného inkasovaného gólu. Jediný bod přitom Uruguayci ztratili proti Francouzům při bezbrankové remíze. Porazit dokázali jak domácí JAR tak i Mexiko. V základní skupině jim k postupu z prvního místa stačily 4 branky. V prvním vyřazovacím kole si poradili s Koreou 2:1 a ve čtvrtfinále po penaltovém dramatu vyšoupli ze hry Ghanu. Ať se na to dívám jak chci, vychází mi pořád jedno a to samé - Uruguay se zatím na MS nepotkala s žádným špičkovým týmem (dosavadní soupeři prominou). A dokonce i podle bookmakerů jsou hráči z této jihoamerické země nejslabším týmem v semifinále. V něm se navíc střetnou s rozjetým Nizozemskem, pro které by postup neměl být problém. Na jediného zástupce Jižní Ameriky by tak měl zbýt jen sobotní souboj o třetí místo.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.