Hokejové MS - 11. den - Slováci se loučí s MS

Kvě 4, 2009

  Slováci se protrápili k výhře
    Slovenští hokejisté (na snímku Marcel Hossa) mají za sebou účinkování na letošním MS. V posledním zápase získali proti Norsku dva body.
 

    Dnešním dnem skončily boje ve skupinách. Ze 24 týmů, které do MS vstoupily už bude turnaj pokračovat formou play-off jen pro osmičku nejlepších. Zítra čeká oba týmy volný den.  svůj pravidelný postřeh ale nepřijdete. Zítra si zhodnotíme jaký dojem po sobě zanechaly jednotlivé týmy. To je ale zatím ještě daleko. Pojďme se teď podívat jak probíhal jedenáctý den mistrovství světa.

    Maďarsko - Německo 1:2
    V souboji dvou nejhorších celků baráže se nakonec štěstí přiklonilo, podle mého názoru nečekaně, na stranu Německa. Maďarům na začátku ujel vlak. Už ve čtvrté minutě se totiž prosadil Muller. Maďaři přesto dokázali ještě v první dvacetiminutovce vyrovnat. Andreas Hortváth ránou z kruhu překonal Pätzolda a vyrovnal na 1:1. Asi nikdo nečekal, že od té chvíle padne už jen jeden gól. Ke smutku fanoušků Maďarska to byl Bakos, který se zapsal do střelecké listiny. Maďaři tak bohužel nedokázali navázat na příjemný výkon ze základní skupiny a v baráži končí na posledním místě.

    Dánsko - Rakousko 5:2
    Souboj dvou týmů z horní poloviny tabulky přinesl hodně svižný začátek. V první minutě se prosadil Kaspitz a ve třetí minutě ho napodobil Setzinger. Naši jižní sousedé si ale všechen střelecký prach vystříleli už v začátku a do konce zápasu se trefovali pouze jejich soupeři. Právě houževnatost Dánů, kteří nesložili hlavy ani po tragickém vstupu do utrkání nakonec rozhodla zápas. Rakušany tahle prohra paradoxně poslala do divize B. Německo má totiž účast na příštím MS jistou, protože je pořadatelskou zemí - sestupovat tak musel druhý nejlepší tým čtyřčlenné tabulky. Němci i když byli třetí se sestupu vyhnuli. Vody MS se naopak zavřely nad čtvrtým Maďarskem a druhým Rakouskem.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2009

    Švédsko - Francie 6:3
    Přesně podle očekávání dokázali hokejisté Tří korunek porazit reprezentanty Francie. základ poměrně jasné výhry položili modrožlutí už na začátku zápasu, kdy díky přesným zásahům Huseliuse, Nilsona a Tärnströma vedli už po šesti minutách jasně 3:0. Ve druhé části vedení ještě zvýraznil Gunnarsson, ale Francouzi se chtěli v posledním zápase vytáhnout a proto do něj vložili veškeré síly, které jim ještě zbyly. Výsledkem byly dva góly z holí Lussiera a Bellemareho. Švédové ale odmítli jakékoliv drama a v pohodě si dokráčeli pro tři body, které jim zajistily druhé místo ve skupině E. Právě na soupeře ze severu Evropy se budou naši hokejisté chystat pro čtvrtfinále.

    Slovensko - Norsko 3:2 pp
    Naši nejbližší sousedé zažili hodně špatný šampionát. Narozdíl od loňského roku alespoň nebojovali o záchranu, přesto jejich hra měla k ideálu hodně daleko. To se projevilo i v zápase s outsiderem skupiny z Norska. Slováci sice dokázali po dvaceti minutách držet nadějné skóre 2:0, ovšem ve druhé třetině Norové dokázali vstřelit kontaktní gól. To by Slováky moc mrzet nemuselo kdyby se jim podařilo proměnit alespoň jednu z několika vyložených šancí, které= si po gólu Norska dokázali vypracovat. Ve druhé třetině při přesilové hře to Norové Slovákům oplatili a vstřelili vyrovnávací gól. Opaření Slováci znovu už po několikáté ztratili vítr z plachet a do konce zápasu se neprosadili. alespoň v prodloužení sebral druhý bod při přesilovce Nagy. Slováci se tak protrápili k dvoubodovému vítězství. Ani to ale nestačilo na lepší než 5., tedy poslední nepostupovou příčku. Na čtvrté Bělorusko chyběly Slovákům dva body.

    USA - Švýcarsko 3:4 pp
    Domácí tým nastupoval k zápasu s vědomím, že pouze plný bodový zisk, tedy výhra v základní hrací době, jim zaručí postup do čtvrtfinále. A za splněním tohohle cíle vykročil tým helvétského kříže už od začátku. Již v desáté minutě se prosadil Ambühl Jenže ve druhé třetině Švýcaři o nadějný výsledek přišli když ve 26. minutě srovnával Hainsey. Na tento gól ale odpověděli o šest minut později. Amerika ale v závěru třetiny vytáhla dva rychlé góly a utkání vypadalo jako rozhodnuté. Jiskřičku naděje přesto dokázal v 50. minutě vykřesat Plüss, jenže skóre 3:3 Švýcarům nestačilo, oni jeden bod nepotřebovali,. museli plně bodovat. Proto sáhli v závěru zápasu ke hře bez gólmana nicméně ani to jim gól nepřineslo a po remíze tak jejich pouť turnajem skončila. Loučení to bylo aspoň vítězné, protože pouhých 13 sekund po začátku prodloužení skóroval z velkého úhlu Wick.

    Kanada - Finsko 3:4 sn
    Zápas jak má být viděla dnes večer klotenská aréna. Byl to shodou okolností poslední duel mistrovství hraný na tomto curyšském předměstí. Všechny další zápasy už bude hostit pouze Bern. A loučení to bylo opravdu ve velkém stylu. Narazily na sebe dva nejlepší celky skupiny F a od začátku byl k vidění atraktivní hokej. Na finském výběru bylo vidět,že jejich výkon je přímo úměrný kvalitě soupeře. Kanada byla až doposud ve všech zápasech o třídu výš a d ostatními týmy, tentokrát se konečně našel celek, který s ní dokázal hrát vyrovnanou partii a na ledě se děly věci! Finové šli už do dvougólového trháku, Kanada snížila, ale Finsko odskočilo na 3:1. Až dva góly Dany Heatleyho ze třetí třetiny vyrovnaly skóre zápasu. Kanada sázela hlavně na perfektně sehrané přesilovky, které jí dnes vlastně vynesly všechny góly. Finové mohli stále pomýšlet a to, že by vyhráli skupinu. K tomu ale potřebovali plný bodový zisk. I oni proto krátce před koncem zápasu odvolali brankáře, ani tady ale tento tah nepřinesl kýžený efekt. V prodloužení sice oba týmy měly několik zajímavých šancí, nicméně gól z nich nakonec nebyl. Na řadu tedy přišly samostatné nájezdy. I tady se bylo na co dívat - útočníci měli nad brankáři převahu a diváci tak měli možnost sledovat festival nádherných gólových zakončení. Nakonec bylo k vidění 14 nájezdů! Ano, rozhodnout musela až 7. série, kterou nakonec vyhrálo Finsko. Na tom, že se kanada stala vítězem skupiny F se ale nic nezměnilo.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze sportovního portálu sport.cz