Držte si klobouky!

Kvě 4, 2008

  V Trackmania Nations Forever není o divoké skoky nouze
    Trackmaia Nations Forever vám pěkně protáhne prsty.
 

    Přichází Trackmania Nations Forever (TMNF). Představovat Vám Trackmanii Nations by bylo asi nošení dříví do lesa. Těžko najít hráče, který by na tuto skvělou hru, která je k dispozici úplně zdarma, nikdy nenarazil. Trackmanie Nations uchvátila celé masy hráčů, mezi kterými jsem byl i já. Dokonce část tohoto webu je této hře věnována. Ježe čas se nedá zastavit a tak tvůrce hry - firma Nadeo, přišel s pokračováním. Co k němu říct?

    Hra je rychlejší, zábavnější a propracovanější. Čekáte informaci kolik bude stát? To je na tom to nejlepší! Hra se výrazně zlepšila, ale stále zůstává úplně zadarmo. Pojďme si hru hezky krok po kroku projít.

    Samotný instalační balíček má něco kolem 500 MB (o cca. 200 MB víc než TMN). Po stažení a nainstalování Vám hra sama nabídne, že sama detekuje nejvýhodnější úroveň detailů. Většině hráčů doporučuji nechat toto nastavení na hře samotné. Profíci se asi ve všem raději povrtají sami. Pojďme ale poprvé spustit hru.

    Už úvodní obrazovka vám ukáže výrazné změny. Všechna okna i pozadí jsou mnohem propracovanější než tomu bylo u TMN. Hra vás také sama vede vším potřebným. Od vytvoření profilu až po vlastní hraní. U profilu bych se ještě pozastavil. Ve staré TMN byl profil vlastně jen k tomu aby se k němu zapisovaly rekordy. V TMNF ale máte možnost vidět detailní statistiky vlastní hry. Kolikrát jste restartovali jízdu, jak dlouho jste hráli atd...

    Pokud zvolíte sólovou hru, budete si moci vybrat tratě podle náročnosti. V TMN byly tratě rozděleny do čtyř kategorií, v TMNF je jich 5 a jsou označeny barvami. S rostoucí obtížností jdou za sebou v tomto pořadí: bílá, zelená, modrá, červená, černá. V každém balíku najdete 15 závodních tratí, ale ne všechny jsou hned přístupné. Odemknout je můžete většinou tím, že na předchozích tratích získáte alespoň nějakou medaili. Jiné tratě se odemykají například tím, že hru doporučíte kamarádovi. V začátcích ale rovnou zapomeňte na to, že by k vám byla hra tak milá jako tomu bylo v případě TMN. V TMNF má už první level kolem půl minuty a pořádně vám protáhne prsty. zaručuji vám, že v dalších úrovních projedete několik tratí se zatajeným dechem a otevřenou pusou.

    V minulém odstavci jsem se zmínil o medailích. Pokud si vzpomenete tak v TMN byly medaile taky, ale neměly moc velký význam. Pouze pokud jste překonali čas jezdce, který je zajel, objevila se vám zpráva, že jste získali bronzovou, stříbrnou, zlatou či NADEO medaili.V TMNF ale už při zahájení hry vybíráte svého soupeře. Ano, hádáte správně, můžete si vybrat, který medailový závodník s vámi pojede tuto trasu. ne, nebojte se, nesrazíte se s ním,. Soupeř i váš duch jsou pouze nehmotné objekty přes které můžete přejíždět. Pokud pokoříte medailový rekord, přičte se vám určitý poet medailí. Ten s vašimi přibývajícími úspěchy narůstá a hra vám zároveň ukazuje kolikátí jste v pořadí na světě či ve své republice.

    Při výběru tratí si budete moci vybrat z několika typů. zde se vám je v krátkosti pokusím charakterizovat. V mnohém se liší, ale společné mají to klasické, že ve všech vyhrává ten kdo dojede do cíle první.
Race - Klasický závod. Může vás potkat cokoliv.
Acrobatic - Tyto tratě prověří vaše řidičské schopnosti. Nemusí se v nich jezdit moc rychle, ale i tak vám budou připadat hodně těžké.
Obstacle - Podobné jako Acrobatic jen s tím rozdílem, že se v nich jezdí mnohem rychleji. Tomu odpovídá i širší závodní dráha abyste mohli ve vysoké rychlosti stihnout vytočit svou zatáčku. Typické je pro ně, že v nich hodně létáte.
Endurance - Klasické okruhové závody.
Speed - jak už název napovídá, tyto tratě jsou konstruovány speciálně pro vysoké rychlosti. U většiny z nich můžete na šipku dopředu položit závaží a věnovat se jenom řízení.

    Pomalu se dostávám k tomu nejzajímavějšímu. V TMN se dalo závodit prakticky jen na dvou površích - na závodní dráze a na trávě. V TMNF k nim přibyly i další povrchy, které závodění ještě více zatraktivní. Prvním z nich je bláto, na kterém se jezdí závody off-road. Jsou na nich nádherné klopené zatáčky, nadjezdy a podjezdy, no prostě divočina! Dalším povrchem na kterém si hodně užijete je speciálním závodní beton. Nevím jak přesně bych ho měl popsat, ale je širší a má specifické jízdní vlastnosti. Posledním povrchem jsou velké šikmé a prohnuté ocelové pláty - s nimi vytvoříte skoro úplně cokoliv. Posledním novým povrchem, na kterém se ale závodit nedá je voda. Pokud do ní svůj monopost pošlete, vyřeší to jenom restart. Další výraznou změnou jsou checkpointy. V TMN byl k dispozici jen jeden, ale v TMNF máte možnost použít jako checkpoint obruč nastojato nebo naležato, na trávě či v bahně zase oceníte checkpoint, který "nemá beton na podlaze, takže vás zbytečně  nenadhodí.

    Zmínit bych se měl ještě o editoru tratí. Ten vypadá úplně stejně jako jsme na to byli zvyklí u TMN. Jen se rozšířil o mnoho nových prvků. Sám mám ještě teď co dělat, když stavím novou trať. Obzvlášť stavební prvky týkající se off-road pasáží vám dají pěkně zabrat.

    Co říct závěrem? Asi to, že od her série Trackmania s nedá nikdy očekávat reálná simulace závodů. K TMN už skoky, vysoká rychlost, krkolomné pády, nárazy a bouračky prostě patří. TMNF je navíc velmi zdařilým pokračováním populární TMN, takže se dá očekávat její rostoucí popularita. Hra přidala nespočet novinek. Od těch největších, o kterých jsem se už zmiňoval až po detaily, které potěší, jako je například měřidlo ujeté vzdálenosti na jedné trati. Pokud si tedy chcete zařádit na divokých tratích, které vymáčknou z auta, počítače i hráče téměř všechno co se dá, pak neváhejte a stahujte. Tahle hra za to opravdu stojí a vydrží vám na hodně dlouho!

Trackmanii Nations Forever můžete stahovat třeba zde.

    Hrajete taky Trackmanii Nations Forever? Jak se vám líbí? Napište nám své názory na tuto hru. Využijte k tomu shout board pod menu.