23. den fotbalového MS - Utiš svůj pláč, Argentino

Čvc 3, 2010

Diego Maradona
    Argentinský kouč Diego Maradona jen stěží snášel výprask od Němců.

Jestli jsme si stěžovali v úvodních zápasech MS na nudný fotbal, který fanoušky uspával, potom jsou čtvrtfinále jako z jiné planety. I když se po základních skupinách zdálo, že šampionát bude ve znamení jihoamerických týmů, přes síto čtvrtfinále proklouzl jediný. A to ještě podceňovaná Uruguay.

Argentina - Německo 0:4 (0:1)
    Argentina si jede pro titul! Maradona přiveze zlato! Messi je nejlepší hráč planety! Takové a podobné titulky se před startem MS objevovaly v hojném počtu. Jihoamerická země byla i bookmakery považována za největšího favorita turnaje. Jenže skutečnost byla jiná. Hořká. Ne, to je příliš slabé slovo. V zemi, kde je fotbal téměř náboženstvím a jejíž reprezentaci vede člověk, který je spoluobčany považován za téměř poloboha je to realita přímo šokující. Argentina si po čtvrtfinále balí kufry. Němci je vyšplouchli až příliš krutým skóre 0:4. Jak je pro všechno na nebi možné aby tým nabitý hráči zvučných jmen nedokázal ani jednou skórovat? Argentině pak už ve druhém poločase nevycházelo zhola nic. A Němci? Ti hráli opravdu dobře. Přesné nahrávky (vyjma asi desetiminutovky ve druhém poločase) odkryly argentinskou obranu v plné nahotě. Však také naši západní sousedé posílali míče do prakticky odkryté branky. Doslova rozebrali obranné řady Argentiny do posledního šroubečku. Němci po Anglii vyřadili i další neskutečně silný celek a hodně nahlas si řekli o titul největší favorit mistrovství.

Paraguay - Španělsko 0:1 (0:0)
    Bláznivý zápas - to je asi to nejlepší označení pro tohle čtvrtfinále. První půle to byla z většiny koncentrovaná nuda. Tedy pokud pomineme Valdézův pokus, který sice skončil v brance, ale jeho autor byl předtím v ofsajdu. Druhý poločas už nabídl šancí více na obou stranách, ale to, co jsme viděli  okolo 30. minuty to bylo skutečně něco nevídaného. Nejprve se Piqué ve vápně pověsil na Cardoza a rozhodčí logicky nařídil penaltu. K její exekuci se postavil faulovaný Cardozo, jenže Casillas správně odhadl směr míče a Následně jej s přehledem lapil. Z protiútoku zahrozil Villa, toho ale fauloval Alcaráz a tak přišla na řadu penalta na druhé straně. Xabi Alonso poslal míč za záda gólmana Villara překonal, jenomže rozhodčí nařídil, že se penalta musí opakovat - hráči předčasně vběhli do pokutového území. No a jak dopadl druhý pokus? Pěknou střelu k tyči vyškrábl brankář Villar. Jabulani se odrazil ke španělským hráčům, kteří se už už chystali vystřelit. Villar jednoho z nich jednoznačně podtrhl. To, za co by běžně následovala penalta tady prošlo bez povšimnutí. Sudí asi neměl dost odvahy nařídit 4. penaltu v rozmezí necelých tří minut. Po téhle situaci, která nebyla vhodná pro kardiaky se utkání zase vrátilo do starých kolejí a všichni se pomalu chystali na prodloužení. To ale odmítl kanonýr Villa, ke kterému tyčka soupeřovy branky odrazila Pedrova střela. Villa se do míče opřel a orazítkoval druhou tyč, od ní míč putoval po brankové čáře načež narazil do tyčky druhé a od ní už putoval do sítě. V závěru ještě Jihoameričané zahrozili, ovšem Casillas jejich pokusy vychytal a tak se z historického postupu do semifinále MS radují Španělé.

Postupový pavouk

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.