Hokejové MS - 10. den - Vzhůru na čtvrtfinále

Kvě 3, 2009

Jakub Štěpánek udržel čisté konto
    Brankář českého výběru Jakub Štěpánek dokázal proti Bělorusům udržet čisté konto.

Boje v osmifinálových skupinách se pomalu chýlí ke konci,. Zatímco v klotenské skupině F je o všech čtyřech postupujících už rozhodnuto, bernské Ečko ještě jistotu nemá. A aby dnešní porce hokeje nebyla malá, dostala se ke slovu po jednodenní pauze i skupina o záchranu. Celkem jsme dneska měli možnost sledovat šest zápasů.

Německo - Rakousko 0:1
    Němci jsou v ... ehm ... řekněme na lopatkách. Kdyby příští rok sami nepořádali MS, na kterém má pořadatelská země automaticky zajištěnou účast, byli by horkými favority na sestup do divize B. Na celém mistrovství totiž dokázali uhrát jen bod za prohru v prodloužení se Švýcarskem. Kdo čekal, že se Němci zvednou v bojích o záchranu ten je hodně překvapen. Po souboji s Dány prohráli i dnešní duel s Rakouskem.  Utkání začalo z obou stran opatrně, první gól přišel až ve 28. minutě, kdy rakouský hokejový všeuměl Vanek poslal zadovku Kochovi a ten už neměl problém překonat Pätzolda v německé brance. Němci se sice snažili o srovnání skóre, ale vlastní zbrklost jim několikrát stála v cestě k brance. Postupem času se Němci zkoncentrovali, ale jejich pokusy pokryl spolehlivě chytající Bruckler. Zápas tedy skončil spíše fotbalovým výsledkem, Rakousko má po dvou výhrách v baráži už prakticky jistou účast na MS i v příštím roce.

Maďarsko - Dánsko 1:5
    Kde je to Maďarsko, které svým pohybem dokázalo nadělat problémy soupeřům v základní skupině? Ptali se fanoušci po nepovedeném zápase s Rakouskem. Hráči ze země guláše do toho dneska šlápli aby oponentům zavřeli pusu. Výsledkem bylo vedení po první třetině 1:0, které zajistil Palkovics. Do té doby nevýrazně hrající Dánové zařadili další rychlost a bezbranné Maďary doslova roznesli na kopytech. Pět gólů v jejich síti sice vypadá děsivě, ale při poměru střel 19:46, se ještě jedná o poměrně slušný výsledek. Maďarské dny na MS jsou ale asi už definitivně sečteny.

Švýcarsko - Švédsko 1:4
    Jak to vypadá když na tým padne deka nám dneska ukázali domácí Švýcaři. Jejich hra byla neskutečně ospalá, bez zápalu, bez nápadu a bez náznaku nějaké aktivity. Jen díky tomu, že Švédové nehráli na sto procent se skóre nezastavilo na ještě vyšších číslech. Naprostou dominanci severského celku dokládá asi nejlépe třetí gól v Gerberově síti, kdy měl Omark po Thörnbergově nahrávce před naprosto odkrytou brankou tolik času, že si mohl dovolit puk zastavit, zkrotit a teprve pak vystřelit. Vlažný výkon Švýcarů se pochopitelně nelíbil nabitým ochozům, které je za předvěděnou hru několikrát odměnily nepřeslechnutelným pískotem. Utkání celkově mnoho hokejových momentů nenabídlo. Připomínalo mi to spíše duel dvou nudících se týmů, z nichž vyhrál ten o něco méně unuděný.

Norsko - Kanada 1:5
    Asi jen příznivec sci-fi mohl před zápasem věřit, že dosud naprosto suverénní Kanada klopýtne v souboji s Nory. Reprezentanti země javorového listu šli do vedení přesilovkovým gólem už v 5. minutě. Norové ale zásluhou Zuccarello Aasena nečekaně vyrovnali. Kanaďané ale odmítli jakékoliv drama a dvěma gól do první sirény odskočili na bezpečný dvougólový rozdíl. Ve druhé části pak Kanada přidala ještě další dva góly a jasné utkání se už jen dohrávalo. Vítězové šetřili síly na rozhodující zápas čtvrtfinále a proto ve třetí části gól nepadl.

Lotyšsko - Rusko 1:6
    Favorit skupiny E narazil v posledním zápase osmifinále na tým Lotyšska. Trochu překvapivě si první dvě vyložené šance připsali právě Lotyši. Darzins a následně Sprukts ohrozili Eremenkovu branku, ale gól z toho nebyl. Teprve až na druhé straně hřiště po nenápadně nahrávce na Kuryanova se měnilo skóre. Tenhle gól sbornou doslova  nakopl dopředu a brankostroj se rozjel na plné obrátky. Góly postupně přidali Tereschenko, Tverdovsky a znovu Kuryanov. Lotyši alespoň kosmeticky vylepšili skóre brankou Vasiljevse na 4:1, ale v poslední třetině přidali góly Frolov a Tverdovsky, což uzavřelo skóre dnešního duelu. Rusko tak bez problémů dokráčelo pro výhru ve skupině E a ve čtvrtfinále se může vs největší pravděpodobností těšit na Bělorusko.

Bělorusko - Česká republika 0:3
    Hodně nepříjemný duel zažili dneska čeští hokejisté.Bělorusové jim na závěr osmifinálové skupiny přichystali svou obvyklou hru, která byla založená na velmi důsledné, místy až úporné obraně, přes kterou si český tým hledal cestičky jen velmi stěží. Však také první gól přišel z našich holí až ve 31. minutě, kdy se poprvé prosadil Petr Čajánek. Patrik Eliáš pak střelou z nulového úhlu dokázal poslat český výběr krátce před druhou sirénou do dvougólového úniku. Když pak v 56. minutě přidal Čajánek svůj druhý gól zápasu bylo rozhodnuto. Za velké plus můžeme považovat i to, že se nám podařilo u tkání zvládnout i když nás trápila rozsáhlá marodka. Zranění hlásili Prusek, Barinka i Marek. Právě  místo brankáře Pruska se do naší svatyně postavil Jakub Štěpánek. Jeho zákroky byly hlavně v momentech, kdy si Bělorusové dokázali vytvořit tlak, velmi důležité a Kuba si po zásluze ze zápasu odnesl čistý štít. Češi za sebou nechali i velmi dobře defenzivně hrající Bělorusy a v závěrečném účtování skupiny F obsadí třetí pozici, která jim do čtvrtfinále pošle asi Švédy.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.