Reálná mapa Polska pro ETS je konečně venku!

Led 3, 2009    |    diskuse - místo pro vaše názory

  Kamion na úzké silnici
    Řídit kamion na úzkých silničkách je něco úplně jiného než na dálnici.
 

    Nestává se často abych se na těchto stránkách zmiňoval o nějakém neoficiálním vylepšení do nějaké hry, ale dneska udělám výjimku. Nová mapa Polska je totiž něco extra. Hned na začátek musím upozornit, že se sice jedná o betaverzi s označením 0.1, ale i přesto na sebe mohou být autoři pyšní.

     Euro Truck Simulator (dále jen ETS) je hra, která umožňuje hráči řídit kamion po silnicích a dálnicích Evropy. Jenže je tu jeden problém. Vývojáři v SCS vsadili na jednoduchost a proto 90% všech silnic tvoří dálnice, které se stejně jako v reálném životě brzy okoukají. A navíc i v reálném životě jezdí kamiony nejen po dálnicích, ale i po normálních silnicích (teď tady nechci spekulovat o jejich důvodech). Naštěstí ale hra obsahuje skrytý editor, který umožňuje vytvořit vlastní mapu.Ovšem mít k dispozici editor ještě neznamená, že se výsledné dílo podaří. Tým kolem Poláka s nickem Michcio18 vsadil všechno na jednu kartu a pokusil se vytvořit pokud možno co nejreálnější mapu své rodné země - Polska. Verzi 0.1 zveřejnili přesně na Nový rok. Pojďme se tedy podívat jaká tahle mapa je.

     Většinou budete jezdit po obyčejných silnicích, kdy má každý směr k dispozici jeden jízdní pruh. Když si uvědomíte, že od protijedoucích vozidel vás dělí jen čára a z druhé strany většinou nemáte žádná svodidla, jen patníky a někdy si pěkný sráz dolů, budete si muset dávat na jízdu mnohem větší pozor. Autoři do mapy navíc doplnili i malé vesničky, přes které budete projíždět. V nich většinou bývají přechody se semafory, takže se nudit určitě nebudete. Další zajímavou změnou je to, že občas na cestě potkáte i železniční přejezd, který váš vůz dokáže pěkně nadhodit a po dopadu rozhoupat - když máte navíc v protisměru rozjetý kamion, nebude o horké chvíle nouze. Na překvapeních autoři rozhodně nešetřili, ale kupodivu to hře nevadí. Například když přijíždíte do Wroclawi od východu, jedete po něčem co by se dalo nazývat lepší silnicí (každý směr má dva pruhy. Ovšem pozor - tohle trvá jen chvíli. Po několika stech metrech Vás totiž čeká práce na silnici a provoz je tak sveden do jednoho pruhu. Vymotat se mezi kužely a nepoškodit návěs je někdy hodně těžké - ale o to víc reálné. Nebo na půli cesty z Wroclawi do Poznaně jsou na silnici popadané jakési desky, které vypadaly z nějakého kamionu - potvory pěkně kloužou a váš kamion na nich docela poskakuje. Hodně nervů vás budou stát i křižovatky bez semaforů. Zapomeňte, že byste vyjeli bez rozhlédnutí se. Já to jednou zkusil a podařilo se mi zablokovat celou křižovatku hromadnou bouračkou tří kamionů. A což teprve takové kruhové objezdy - to je s několikametrovým návěsem pořádná zábava. Všechna města jsou navíc pěkně vymodelovaná. Už to není jen jakýsi anonymní "okruh" u dálnice jako v ETS, ale reálné město se spoustou křižovatek, spojovacích silnic a pěkně udělaných domů. Bez mapy se hlavně ve větších městech ze začátku rozhodně neobejdete.

     Velkou změnou oproti původnímu ETS je i to, že radary jsou konečně vidět. Vypadají jako železné tyčky zapíchnuté u silnice - navíc jsou na mapě znázorněny žlutou značkou, takže se vám už jen tak nepodaří překročit rychlost. Tyto radary bývají obvykle umístěné v každé obci, ale někdy se s nimi setkáte i ve volné přírodě - nejhorší ale je, když někdo radar umístí do nejspodnějšího místa v údolí se strmými svahy. I když by se nabízelo svojí několikatunovou krásku co nejvíc rozjet a kopec setrvačností vyjet, vy musíte naopak zpomalovat.

     Abych ale jenom nechválil, musím uvést i pár chybiček. Systém semaforů je trochu nedomyšlený. Pokutu za jízdu na červenou dostanete i za to, když nedokážete včas opustit prostor křižovatky, což se vám v případě, žes e rozjíždíte na větší křižovatce může stát celkem snadno. Dalším nedostatkem je naprostá absence navigačních cedulí,. proto budete muset co chvíli nahlížet do mapy. A na závěr asi poslední velká připomínka - když si vybíráte náklad, tak se vám města zobrazují na obrazovce špatně - jsou prostě zpřeházená, ale to je víceméně detail.

     Jak jste asi poznali, v téhle mapě můžete jezdit jenom na území Polska. Ale nemusíte se vůbec bát, že by to byla nuda. Naopak, myslím, že jízda po silnicích, které každý zná bude mnohem zajímavější než cestování po stále stejné tříproudé dálnici. Verze 0.1 nám nabízí kromě bezpočtu malých vesnic po cestě tato "velká herní" města: Wroclaw, Zgorzelec, Zielona Gora, Poznaň, Opole, Kallsz, Lodž, Czestochowa, Katowice a Bielsko Biala. Sám jsem si zkusil změřit jak dlouho mi trvá cesta z Wroclawi do Poznaně a došel jsem k výsledku okolo 15 - 20 minut. Nemusíte se tedy bát, že by Vás hra brzy přestala bavit. To ale pořád není všechno. Autoři už pilně pracují na verzi 0.2, která by se měla dostat na veřejnost někdy v dubnu letošního roku. Ta by měla obsahovat dvakrát až třikrát víc silnic a objektů než verze současná. Konkrétně by měla přibýt města Warszawa, Kraków, Lublin, Kielce, Radom, Zamość, Siedlce, Tarnów, Nowy Sącz, Zakopane, Chełm a Brest. Ze silnic by to měly být DK2 (Krośniewice - Terespol - BY), DK4 / A4 (Katowice - Kraków - Tarnów), DK7 (Chyżne - Warszawa), DK8 (Piotrków Trybunalski - Warszawa), DK9 (Radom - Tarnobrzeg), DK12 (Piotrków Trybunalski - Dorohusk), DK14 (Stryków - Łowicz), DK17 (Warszawa - Lublin - Hrebenne), DK19 (Międzyrzec Podl. - Lublin - Janów Lubelski), DK28 (Wadowice - Nowy Sącz - Gorlice), DK46 (Częstochowa - Szczekociny), DK47 (Rabka - Zakopane), DK48 (Kozienice - Kock), DK50 (Sochaczew - Mińsk Mazowiecki), DK52 (Bielsko Biała - Kraków), DK60 (Łęczyca - Kutno), DK63 (Siedlce - Radzyń Podl.), DK68 (Wólka Dobryńska - Kukuryki - BY), DK71 (Zgierz - Pabianice), DK72 (Łódź - Rawa Mazowiecka), DK73 (Kielce - Tarnów), DK74 (Sulejów - Kielce - Kraśnik - Zamość - Zosin), DK75 (Branice - Brzesko - Nowy Sącz - Piwniczna), DK79 (Warszawa - Zwoleń - Sandomierz - Kraków), DK91 (Piotrków Trybunalski - Radomsko - Częstochowa). Je vidět, že se tedy máme opravdu na co těšit.

     Mapu si můžete stáhnout třeba tomto odkazu (cca. 28 MB). Soubor rozzipujte (heslo: 123) a v něm uložené soubory uložte do adresáře Dokumenty / Euro Truck Simulator / mod. Když hru nastartujete, měli byste na první pohled poznat změnu - tým totiž změnil i úvodní obrazovku a herní hudbu. Někomu možná budou dělat problémy veškeré popisky v polštině, ale dá se na to zvyknout.

     Některým hráčům se stává, že někde nabourají do neviditelné stěny. Tento nešvar odstraní tento patch. Naložte s ním stejně jak popisuje návod u mapy.

     Další problém, který se může u některých hráčů vyskytnout je totální vytuhnutí celé hry po zmáčknutí klávesy "N", která otevírá herní notebook. Tato chyba se dá odstranit tím, že si stáhnete tento soubor. Po rozzipování stačí vzniklé soubory vložit do adresáře, kam jste nainstalovali hru a staré soubory nechat přepsat. Pak už by měla hra jet jako po másle.

     Jaké jsou Vaše názory na ETS, případně na novou mapu Polska? Líbí se Vám víc než normální ETS? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.