Ani smrťák ani pohodovka

Pro 2, 2007

  EURO 2008 jistě nabídne spoustu napínavých a oku lahodícíh zápasů
    Česko se v základní skupině utká postupně se Švýcarskem, Portugalskem a Tureckem.
 

    Dlouhé dny jsem čekal na dnešní den, kdy budou ve švýcarském Luzernu rozlosovány skupiny mistrovství Evropy 2008. Zdaleka jsem nebyl sám, spolu se mnou se na tento den těšily miliony fanoušků ze šestnácti Evropských zemí, které se na Euro kvalifikovaly.

     Když se před pár týdny v tisku  objevilo rozdělení týmů do košů, začalo se okamžitě spekulovat, která případná skupina by byla hratelná a která by byla pro nás zřejmě konečnou. Fakt, že jsme byli v jednom koši s Chorvatskem, Itálií a Švédskem mne hřál jen proto, že se vyhneme Itálii. Tisk mohl nad složením spekulovat jak chtěl, hráči mohli jen krčit rameny a mluvit o hře osudu, ale teprve až dnes se rozhodlo.

     Krátce po poledni  jsme se  konečně dočkali. Skupiny mistrovství Evropy byly rozlosovány následovně:

Skupina A:
Švýcarsko
Česká republika
Portugalsko
Turecko

Skupina B:
Rakousko
Chorvatsko
Německo
Polsko

Skupina C:
Nizozemí
Francie
Rumunsko
Itálie

Skupina D:
Řecko
Švédsko
Španělsko
Rusko

     A nyní si řekneme v krátkosti něco o tom, co se dá od jednotlivých skupin čekat. Jistě, půl roku před prvním výkopem se jedná do jisté míry o věštění z křišťálové koule, mohou přijít zranění, výpadky formy a bůhvíco ještě. Přesto se dají jisté směry očekávat.

Skupina A
     Tato skupina nás bude zajímat dozajista nejvíce. Hraje v ní totiž náš národní tým. Všechny zápasy této skupiny se však odehrají ve Švýcarsku, což je možná pro některé české fandy trošku zklamání, protože se těšili na zápasy v blízké Vídni či Salzburku. Co ale můžeme čekat od jednotlivých soupeřů? Český tým otevře celé mistrovství zápasem s domácími Švýcary. Tento zápas by měl naší reprezentaci sednout a měl by být dobrým odrazovým můstkem k těžším duelům. O čtyři dny později nás čeká, podle mého soudu, nejtěžší tým naší skupiny - Portugalsko. Stříbrný tým z minulého ME disponuje některými velmi silnými individualitami nad které ční novopečený držitel Zlatého míče - Cristiano Ronaldo. Bude to velmi těžký zápas, který mi už teď začíná připomínat duel z ME 04, kdy jsme narazili na Nizozemce. V posledním duelu skupiny se postavíme proti Turecku. Horká jižanská krev dokáže na trávníku udělat divy a což teprve vyhlášení turečtí fandové! Turecký fotbal zažil od MS 02 poměrně dost strmý pád a já si myslím, že výkon Turků se na ME odhadovat dopředu nedá. Skoro by se dalo říct, že jejich výkon bude záviset na tom "jak se vyspí".
     Celkově se nemůžu ubránit paralele s ME 04. Kde jsem  nejdřív narazili na slabší Lotyše, pak na velmi silné Nizozemce a skupinu jsme uzavřeli soubojem s ambiciózními Němci. Pokud by český tým podal ve Švýcarsku stejný výkon jako v Portugalsku před čtyřmi roky, tak se o postup nebojím. Celkově bude velmi záležet na našem vstupu do turnaje. Domácí tým se bude chtít v premiéře před svými fanoušky předvést, bude plný nadšení a elánu. Hlavní pro nás bude jít si tvrdě za vítězstvím. Pokud z tohoto zápasu získáme tři body, bude se nám v dalších, mnohem těžších zápasech, lépe dýchat.

Skupina B
     Skoro Němcům až závidím tuhle skupinu. Jako o jediné se o ní dá hovořit jako o snadné. Němci by měli v pohodě skupinu vyhrát, konkurencí jim totiž bude Rakousko, Polsko a Chorvatsko. Přesto ale pozor! Rakousko bude domácí a derby s Němci jistě nevypustí, Poláci vyhráli svou skupinu a Chorvatsko? Stračí si vzpomenout jak dokázali na poslední chvíli vyšťouchnout fotbalovou kolébku, Anglii, z ME. Rázem se nám začne zdát, že to Němci zase až tak úplně jednoduché mít nebudou. Přesto si však myslím, že by jim postup uniknout neměl.

Skupina C
     Pro ostatní fotbalová pohádka, nádhera a radost z toho, že uvidíme super fotbal, pro zúčastněné katastrofa, deprese a infarkty. Řeč je o skupině C, která si letos právem zaslouží nálepku "Skupina smrti" Považte, jsou v ní Nizozemci, Francouzi, Rumuni a Italové! Ještě chybělo aby místo Rumunů šli do céčka Němci a bylo by lidově řečeno "vymalováno. I takhle má tahle skupina neskutečnou sílu, ze která až běhá mráz po zádech. Střetnou se v ní dva poslední finalisté mistrovství světa - Italové a Francouzi. Skupinu ještě doplní Týmově hrající Nizozemci a dobře fyzicky vybavení Rumuni. Právě Rumunsko by v každé jiné skupině hrálo o postup, tady mu však, zřejmě bude patřit poslední příčka. Když se losovaly skupiny, bylo ve velkém sále vždy ticho. Jen když se otevřel míček pro skupinu C, vždy to v sále velmi silně zašumělo. A není se vůbec co divit. Právě tahle skupina bude tím pravým kořením ME. Už teď se téměř chvěju při představě těch úžasných zápasů, které se v ní odehrají.

Skupina D
     Taky hodně zajímavá skupina. Obhájci titulu Řekové se utkají se zřejmě nejslabším týmem ME - s Rusy, kteří na turnaj proklouzli jen díky výpadku Anglie, se Španělskem, které stále nedokázalo najít tu správnou chemii mužstva pro evropský šampionát a nevyzpytatelnými Švédy, kteří dokážou být černým koněm skupiny. Vzpomeňme si jen jak Vikingové před čtyřmi lety ve čtvrtfinále potrápili Nizozemce, kteří postoupili až na penalty. Tato skupina má ještě jednu zvláštnost. Téměř úplně připomíná kvalifikační skupinu A z portugalského mistrovství. Jen místo Portugalska tam figuruje Švédsko. A ještě jedna perlička na závěr. Mistři Evropy z Portugalska - Řekové tehdy na turnaji prohráli jen jedinkrát. Ne, neporazili je Portugalci, Španělé, Francouzi ani Češi, ale Rusové! Bude tedy velmi zajímavé jak druhý střet těchto dvou týmů na vrcholné Evropské soutěži dopadne.