22. den fotbalového MS - Dva zápasy jako na houpačce

Richard Kingson
    Naštvaný ghanský brankář Richard Kingson.

Jo, jo a ještě jednou jo! Tohle co jsme viděli dneska to byl skutečně fotbal, který si zaslouží být na MS. Nečekané zvraty přicházely ze všech stran a lepší scénáře by nevymysleli ani renomovaní režiséři. Óda na fotbal ve dvou dějstvích - to byl dnešní den, který asi potěšil všechny fanoušky.

Nizozemí - Brazílie 2:1 (0:1)
    Tenhle zápas byl jedno velké překvapení. Brazilci byli od začátku aktivnější a snažili se Tulipány překvapit rychlým útokem už od začátku. To se jim také v 10. minutě zásluhou Robinha podařilo a asi nikdo nepochyboval o tom, že by králové samby z nadějně rozehraného čtvrtfinále nepostoupili. Navíc když si jejich soupeři dlouho nebyli schopní vypracovat nějakou kloudnou akci. naopak Brazilci mohli přidat druhou branku, jenže střelu Kaká fantasticky vytěsnil brankář Stekelenburg. Jenomže druhý poločas přinesl úplně jiný obraz hry. Nizozemci byli mnohem aktivnější než Brazílie a bylo jen otázkou času, kdy svůj výrazný tlak přetaví i v branku. Ta nakonec přišla v 53. minutě a mohl za ni Felipe Melo, který dal hlavičkou vlastní gól. Tahle branka Nizozemce nakopla a jestli byli předtím jen aktivní tak teď jich bylo plné hřiště.Brazílie se zmohla na útočný výpad jen občas, jinak museli její hráči reagovat na nizozemské útoky. A v 68. minutě udeřilo podruhé Sneijder se přesně zavěsil do vzduchu a jeho hlavička poslala Nizozemce do vedení, které až do konce hrací doby nepustili. Domů tak poslali Brazilce, kteří si dělali velké naděje nejen na postup,ale i na celkové prvenství.

Uruguay - Ghana 2:1 po penaltách 4:2 (0:1 - 1:1)
    Jestli by někdo hledal námět pro film, který by měl pojednávat o prchlivosti štěstí udělal by chybu, kdyby sáhl po čemkoliv jiném než po duelu těchto dvou zemí. Už od počátku se hrál pěkný fotbal a protože ghanská obrana poměrně dost hořela měli více šancí Jihoameričané. Vrtkavost osudu si ale prosadila poprvé svou ve druhé minutě natavení prvního poločasu, kdy Muntari udělil míči Jabulani takovou faleš, že na střelu z opravdu uctivé vzdálenosti nedosáhl brankář Muslera. Ghana byla na nohou a Uruguayci si drbali hlavu. Jenže byli po právě oni, kdo v 55. minutě vyrovnal. Diego Forlán z přímého kopu využil specifických letových vlastností míče a nádhernou střelou překonal Kingsona. Zbytek zápasu už gól ani výraznou šanci nepřinesl a tak přišlo na řadu prodloužení. V něm se hrálo spíše mezi vápny a šancí bylo minimum. Tedy pokud pomineme úplně poslední minuty druhého poločasu prodloužení. Tehdy totiž byli Ghaňané velmi blízko rozhodujícímu gólu, který by je poprvé v historii poslal mezi elitní čtyřku. Hlavičkující Adiyiah namířil balón přímo do sítě, jenže na brankové čáře ještě zasáhl Suaréz. Bohužel pro Utruguay rukou. Neměl jinou možnost - kdyby svou končetinu nevložil do dráhy střely, byl by to gól. Zcela právem vyfasoval červenou kartu a Ghana kopala ve 122. minutě penaltu. Na ni se postavil Gyan, ale trefil pouze břevno. Bylo jasno - Afričané nevyužili možnost rozhodnout zápas a muselo se jít do prodloužení. Radost vyloučeného Suáreze byla mimořádná. I když se nechal vyloučit, zachránil svůj tým. Jeho spoluhráče ale ještě čekal přetěžký úkol - porazit Ghaňany v penaltovém rozstřelu. První dvě série na každé straně přinesly stoprocentní střeleckou úspěšnost. Ve třetí sérii kopal nejdřív Scotti, který si vzal krátký rozběh, přesto svou střelu proměnil. Ještě blíž se k míči postavil Mensah. Tohle "rouhání" už ale fotbalový bůh akceptovat nechtěl a tak jeho střelu prakticky z kroku Muslera vychytal. Ve čtvrté sérii mohl zápas pojistit Pereira, jenže pálil nad. Uruguay to ani moc mrzet nemuselo, protože vzápětí Muslera vychytal Adiyiaha. Za stavu 3:2 šel na penaltu Abreu, věděl, že pokud dá gól, postoupí jeho země po 40 letech do semifinále MS. A z jeho střely měli všichni fanoušci radost - tedy až na ty ghanské. Ovšem, jestli někdo zatlačil slzu v oku, byli to Češi a hlavně Antonín Panenka. Abreu totiž napodobil slavný Vršovický dloubák a poslal svůj tým do semifinále, kde se Uruguay střetne s Nizozemím. Nádherný fotbalový večer byl u konce, ale troufám si tvrdit, že na tenhle zápas se bude ještě hodně dlouho vzpomínat a zařadí se mezi ty nejzajímavější na celém mistrovství.

Postupový pavouk

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.