Hokejové MS - 9. den - Jednoznačné derby

Kvě 2, 2009

MichalČervenka překonává Lašáka
    Roman Červenka posílá slovenskému gólmanovi Jánu Lašákovi svou gólovou navštívenku.

Týmy ve skupině o udržení měly dnes volno a na programu byly zápasy osmifinálových skupiny E a F. Nás samozřejmě nejvíc zajímalo derby se Slováky. Ti včera večer svedli těžký duel s Finskem. A právě tohle možná sehrálo významnou roli.

Francie - Lotyšsko 1:7
    Lotyši se na jasnou výhru vcelku dost natrápili. První třetině měli Lotyši velký tlak, využili ale pouze jedinou šanci. Druhá perioda už byla trochu bohatší. Góly Cipulise a Darzinse poslaly tým hrající v bordó dresech do třígólového trháku. V poslední části Francouzi úplně odpadli a rezignovaně si nechali nasázet čtyři góly. Nic na výsledku nezměnil ani čestný gól Francie na 1:5 Lotyši dvě góly, které od sebe dělilo pouze 15 sekund nenechali nikoho na pochybách, kdo tomuhle zápasu vládne pevnou rukou. Výběr trenéra Znarokse se touhle výhrou velmi reálně přiblížil postupu do čtvrtfinále, zatímco Francie dneškem o tuhle možnost přišla. Galský kohout ale nemusí smutnět, jeho reprezentanti už svůj úkol na MS splnili.

Česká republika - Slovensko 8:0
    Paráda! Nádhera! Super! Takhle bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Naši hokejisté ze sebe dokázali shodit deku, která na ně padla po prohraných zápasech s Finskem a Kanadou a deklasovala naše nejbližší sousedy nejvyšším historickým výsledkem. Po dvou gólech zaznamenali Jaromír Jágr i Roman Červenka. Slováci působili dojmem jako kdyby se vrátili v čase o několik dní zpátky, kdy v základní skupině jen slabě paběrkovali. Asi nikdo by nevěřil, že tenhle tým dokázal ještě včera dotáhnout souboj s Finy do prodloužení. Slováci hlavně v prvních dvou třetinách nestíhali a nevycházelo jim prakticky nic. Aktivita, která pro ně byla včera tolik typická byla najednou ta tam a navíc se k nim otočilo zády i hokejové štěstíčko. Naopak Češi si vybrali porci štěstí, které jim bylo v minulých zápasech upíráno. Některé naše gólové zásahy byly okořeněny šťastným kořením, ovšem u některých to byla nádherná hokejová práce. za všechny jmenujme perfektní práci s holí Jaroslava hlinky, který nahrával na pátý gól Kotalíkovi. Naši hokejisté sice nedokázali vstřelit diváky žádanou desítku, ale zvládli něco důležitějšího - udrželi vzadu čisté konto. Jediným stinným momentem tak bylo střídání Pruska, kterého píchlo v třísle. Doufejme, že si náš gólman neobnovil problémy s přitahovačem stehenního svalu, které ho letos trápily. Jakub Štěpánek, který zaujal jeho místo v brance ale ukázal, že i kdyby se jeho parťák opravdu zranil, byl by připraven jej plně zastoupit. Tahle výhra spravila chuť nejen českým hokejistům, ale i fanouškům. Česká republika si zajistila postup do čtvrtfinále a zítřejší duel s Běloruskem rozhodne jen o tom z jakého místa postoupíme.

Rusko - USA 4:1
    Do zápasu mezi dvěma největšími rivaly z období Studené války, který byl zároveň přímým soubojem o prvenství v osmifinálové skupině E, vstoupili aktivněji Rusové. Trochu překvapivě šli ale do vedení jejich soupeři, když puk do branky dopravil Stempniak. Pak už se ale prosazovali pouze Rusové. Saprykin, Perežogin a Mozjakin dokázali do první sirény odskočit na komfortních 3:1. Na začátku druhé třetiny přidal svůj gól i Radulov a utkání se už jenom dohrávalo. Hlavně ve třetí třetině se fanoušci u obrazovek asi docela nudili. Oba celky se do útoku pouštěly jen sporadicky. Rusové si výhrou zajistili prvenství ve skupině a tedy i relativně nejslabšího soupeře pro nejdůležitější zápas mistrovství, tedy pro čtvrtfinále.

Finsko - Bělorusko 1:2 sn
    Šok, šok a ještě jednou šok. Jinak se tenhle zápas označit nedá. Už jen samotný začátek utkání byl naprosto kuriózní. Pouhých pět sekund po úvodním buly totiž lovil gólman Finska Pekka Rinne puk ze své sítě! Byl tak na světě asi nejrychlejší gól v historii MS. Finové si vytvořili drtivý tlak, přesto nedokázali překonat pozorného Mezina. Puk za jeho záda dostal až Janne Niskala ve 34. minutě! Finové, patrně ovlivnění únavou ze včerejšího těžkého zápasu se Slovenskem, ale nedokázali přidat žádný další zásah. Utkání tak po 60 minutách nepoznalo vítěze a šlo se do prodloužení. To byla ale smrtící zpráva pro Slováky. Ti po prohře s naší reprezentací museli spoléhat, že Bělorusové nezískají s Finy ani s námi ani jeden jediný bod. Jenže už souboj s finskými bruslaři vynesl Bělorusům bod, což poslalo Slováky z MS domů. Sice ještě odehrají zápas s Nory, ale bez ohledu na jeho výsledek do čtvrtfinále místo nich postoupí Bělorusové. Ti si remízou svůj úkol, tedy postup do čtvrtfinále, už splnili, jenže ani přesto ve svém snažení nepolevovali a díky dobrým nápadům při samostatných nájezdech a dobře chytajícímu Mezinovi si připsali i prémiový bod. Poprvé v historii také porazili Finy.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.