Září 2008 - Vypadá to dobře

Říj 1, 2008

  Statistiky za září mne potěšily
    Statistiky návštěv za září 2008 ukazují, že lidé si nacházejí cestu web stále častěji, ale pořád je ještě co vylepšovat.
 

    Nejdřív jsem přemýšlel jestli se mám do postřehů jako je tento vůbec pouštět aby to nezavánělo samochválou, ale pak jsem si řekl, že to samochvála nutně být nemusí, vždyť se můžou objevit měsíce, kdy přijde krize. navíc když jsem dostal do rukou tak kvalitní zdroj statistik jakým je nástroj Google Analytics, byla by škoda nepoužít je dál. Na začátku měsíce se tu proto vždy objeví postřeh, který bude hodnotit návštěvnost tohoto webu v uplynulém měsíci. Pojďme se tedy podívat jaký byl z pohledu statistik uplynulý měsíc - září 2008.

     Pokud nahlédnu do sešitu, kde vedu záznamy o návštěvnosti, zjistím, že co do počtu návštěv byl tenhle měsíc v historii celého webu druhý nejúspěšnější. Podle přiloženého obrázek use to sice nezdá, ale je to tím, že měření bylo neúplné a začalo až sedmého září. Návštěvnost webu se velmi přiblížila hodnotě 2 500 návštěv za měsíc, což je slušný počin do dalších dní.

     Další věc, která mne docela zaujala je průměrná doba na stránkách (1 minuta 33 sekund) a průměrný počet stránek na návštěvu (1,99). S první hodnotou bych byl ještě jakž takž spokojen, ale fakt, že si průměrný uživatel prohlédne jen dvě stránky během celé návštěvy je trochu smutná. Stejně jako údaj o okamžitém návratu. skoro 68% návštěvníků se hned po vstupu na stránky obrátí čelem vzad a web opouštějí. Určitě je na místě hledat odpověď na otázku proč tomu tak je. Sám nad tím často přemýšlím, ale odpovědi jsem se ještě nedobral. Pokud vyjdeme ze základní teze, že návštěvník web opustí okamžitě pokud tam není to co hledá (čtěte "nepraští ho to hned do očí"), pak bysme mohli usuzovat, že web je špatně strukturován a pro návštěvníky nepřehledný. Ze statistik, ale taky vyplynulo, že sem chodí naprostá většina návštěv (89%) přes vyhledávače.A když se člověk podívá na vyhledávané výrazy tak se někdy až diví co že to vůbec ti lidé hledají. U nich se ani nedivím tomu, že web hned opouštějí, protože informace, které hledají (sám jim říkám "perly") tady opravdu nejsou.

Přečtěte si všechny články o návštěvnosti webu

     Co mi na druhou stranu dělá radost je pořadí tří nejnavštěvovanějších stránek - stránky o hře 18 Wheels of steel, hymnách, nebo perlách z youtube jsou hlavními tahouny návštěvnosti, což dokládají jak počty návštěv na těchto stránkách tak i četnost vyhledávaných výrazů, které se jich týkají. Když jsem navíc zjistil jak je sekce o hymnách populární, rozhodl jsem se, že se jí budu v nejbližší době víc věnovat a trošku jí poupravím, máte se tedy na co těšit. Radost mi udělala i hodnota přímé návštěvnosti - celých 94 návštěv přišlo rovnou po zadání adresy www.dugi.xf.cz. Z odkazujících stránek přišlo nejvíce lidí (50) ze spřízněného webu Sumatra.

     Své první hodnocení zakončím údajem o navštěvovanosti ze zahraničí. Sice se tomu věnuje samostatné sekce Poděkování, ale musím se přiznat, že zjištění, že stránky za měsíc přivítaly návštěvy ze 31 zemí světa včetně exotické Argentiny nebo Indonésie je určitě velikým překvapením. Pokud se přenesu na poměry České republiky tak asi nikoho nepřekvapí, že nejvíc návštěv (550) bylo z Prahy.

     Závěrem chci poděkovat tvůrcům produktu Google Analytics, protože díky jejich kvalitní práci může každý, kdo má vlastní stránky dostat účinný zdroj přesných a hlavně komplexních informací. Právě díky těmto informacím můžete získat přesný přehled o svých stránkách a tomu pak přizpůsobit svou aktivitu nebo zaměření. Informace mají cenu zlata a pokud jsou rychlé, přesné a komplexní, je jejich hodnota nevyčíslitelná.

     Jaké jsou Vaše názory na tenhle web? Co byste na něm změnili abyste se tu cítili lépe? Používáte službu Google Analytics? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.