Nespletl jste si dobu, pane prezidente?

Říj 1, 2007

  Ruský prezident Putin často svým chováním připomíná sovětskou dobu
    Jako rodní bratři: Stalin a Putin
 

    Tenhle postřeh není ani tak moc aktuální. Spíš ve mě tak pomalu rašil,f nabaloval na sebe další dojmy až mi nakonec v hlavě vyrostl názor, který zde budu prezentovat. Celý dnešní postřeh se bude točit kolem jedné osoby, ruského prezidenta, Vladimira Putina. Už jen to, že jsem napsal, že se kolem něj bude točit tento postřeh by mu jistě udělalo radost, on by byl totiž nejraději kdyby se kolem něj točil celý svět.

    Občas když si člověk zapne televizi a sebere dost odvahy na to aby sledoval zpravodajství často jen nevěřícně zírá na obrazovku. Když se navíc na obrazovce objeví Putinův projev tak někteří zmatení jedinci utíkají ke kalendáři aby se přesvědčili, že je rok 2007. Ano, je to tak, některé praktiky ruského prezidenta jsou řekněme, zvláštní. Jakoby mu ani nedošlo, že už v celém světě bije demokracie, on má stále pocit, že on je hlavou velkého Ruska, kterému bude vládnout tvrdou rukou.

    Příkladů by bylo mnoho, připomeňme si jen některé jeho slavné... jak to nazvat... přehmaty. Násilný zásah proti demonstrujícím odpůrcům současné vlády, kamarádíčkování s postavami z ruského podsvětí, nevysvětlitelné ztráty novinářů, kteří se až moc zajímali o pozadí ruské politiky a i jiných významných lidí, kteří tyto poměry kritizovali. Samostatnou kapitolou jsou Putinovy výroky k protiraketovému systému v Evropě. Posledním hřebíčkem do rakve je jeho výrok, že po skončení prezidentování by se chtěl stát premiérem. při jeho stycích bych se vůbec nedivil, kdyby se mu to podařilo.

    Co z toho vyplývá? Mimo toho, co jsem už napsal, mne během psaní napadla ještě jedna věc. Možná, že je v tak velké zemi jako je Rusko, opravdu možné udržet pořádek jen tvrdou rukou.

    Jak tedy z celé situace ven? To co teď napíšu by celou situaci někde vyřešilo, jinde by ji ještě zhoršilo. Jde o to, že by se velké Rusko rozdělilo na menší republiky, každá s vlastní vládou. Jistě, v některých problematických regionech by tato změna přinesla hlavně problémy, ale pokud by Rusko zmenšilo svou plochu, nebyla by k udržení pořádku ta tvrdá ruka už potřeba.

    ne, opravdu jsem se nezbláznil, vím, že to co jsem na předchozích řádcích nastínil se nikdy neuskuteční - už jen kvůli finančním důvodům. To jsem si jen zaspekuloval coby kdyby.