To zase asi někdo nepoužíval hlavu...

Čvc 1, 2008

  Kostel na zelené hoře u Žďáru je památka UNESCO
    Takovýhle pohled na historický kostel se mohl naskytnout pilotům vrtulníků. Ti měli nakonec víc rozumu než organizátoři celé akce.
 

    Dneska jste na Vysočině nemohli uniknout informaci, že při rekonstrukci střechy poutního kostela na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou pomůže i armádní vrtulník. Tuto informaci od časného rána "pálila do éteru" snad všechna regionální rádia. Na hlavní budově totiž vichřice z minulého týdne utrhla kus střechy a oprava tak čeká nejen vlastní plech, ale i krov pod ním. A tady je právě problém. Dopravit materiál z "nádvoří" na střechu není vůbec žádná brnkačka.

     Nějaká "chytrá hlava" ale vymyslela, že by práci tohoto "výtahu" mohl zabezpečit vrtulník. A rovnou armádní. Akce se velmi zamlouvala i ministryni obrany Parkanové, která vycítila, že je to dobrá příležitost jak by se mohla armáda dobře prezentovat. Ono by se to v denících četlo dobře: "Díky armádnímu vrtulníku se podařilo zachránit unikátní historickou památku." Parkanová tedy na celé akci přislíbila svou osobní účast. Dalším vysoce postaveným účastníkem měl být i senátor Jehlička, který na kulturní akci podobného významu ve Žďáře nad Sázavou prostě chybět nemůže. Vypadalo to tedy, že si na opravě kostela chce každý přihřát svou politickou polívčičku. To už ale byl na místě zmiňovaný armádní vrtulník. Jeho pilot na místě zjistil o jakou práci se jedná a konečně řekl nahlas to, co muselo hned napadnout každého logicky uvažujícího člověka. Je hloupost posílat nad poškozenou střechu vrtulník. Silný vítr od rotorů by totiž mohl strhat i nepoškozené části střechy, nebo poškodit věž. Kdo byl někdy v blízkosti startujícího vrtulníku tak ví, co jeho vrtule dokážou udělat za vichřici! Pilot zkrátka odmítl splnit příkaz a nechtěl nad kostel vzlétnout.

    Další vývoj byl docela očekávatelný. Pilot nasedl do svého stroje a odletěl zpátky na základnu. Na místo nedorazila ani Parkanová ani Jehlička. Najednou nechtěl nikdo mít se vzniklou ostudou co do činění. V šest hodin, kdy měl vrtulník skládat první z pěti várek materiálu bylo okolí kostela téměř prázdné. Jen tu a tam postávaly menší skupinky lidí, které se těšily na vrtulník. Místní se proto rozhodli, že k transportu materiálu použijí klasický autojeřáb. No nevím, jestli se k mackovi s ramenem o délce kolem sta metrů hodípřízvisko klasický, ale uvidíme zítra. V brzkých ranních hodinách má totiž dorazit na místo a začít pracovat.

    Co mě ale zajímá je fakt, kdo celou tuhle šaškárnu s vrtulníkem zaplatí. Pokud se podíváme na mapu a budeme hledat vojenské základny s vrtulníky, zjistíme, že jako nejbližší přichází v úvahu Náměšť nad Oslavou. Ta je od Žďáru vzdálena 44 kilometrů. Navíc není vyloučeno, že vrtulník startoval i ze vzdálenější základny. A já se ptám - Kdo zaplatí tenhle drahý špás, který byl dobrý vlastně jen k tomu aby si pilot udělal hezký výlet do Žďáru a pár politiků si chtělo zvednout svůj kredit v očích voličů na akci, která byla od začátku odsouzena k záhubě? No kdo asi? Jako vždycky dopadnou důsledky těchto "moudrých" rozhodnutí na hlavu, tedy pardon, spíše na kapsu daňových poplatníků.

    Co si myslíte o téhle frašce? Kdo podle vás mohl vymyslet aby nad poškozenou střechou létal vrtulník? Napište nám!  Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.