Hokejové MS - 8. den - Začaly boje o záchranu

Kvě 1, 2009

Dánsko právě skóruje na 1:0
    Z netradičního místa zachycený první gól Dánů proti Německu.

Včera začaly boje v osmifinálových skupinách, o den později - tedy dnes - přišly na řadu i ty méně prestižní, barážové, zápasy. Vůbec to ale neznamená, že by se ve skupině G, jak někdy bývá baráž označována, hrály podřadné zápasy. Naopak! Tyhle zápasy bývají vyhecovanější než ty osmifinálové - týmům tady nejde jen o "obyčejné" umístění. Celky bojují vůbec o to aby si mohli MS zahrát i příští rok.

Německo - Dánko 1:3
    Hned první zápas baráže přinesl velké překvapení. Němci byli po celých 60 minut aktivnějším celkem, ale při Dánech stála hokejová paní Štěstěna. šli jako první do vedení a Německo dokázalo jen vyrovnat. Tlak si sice naši západní sousedé dokázali vytvořit místy až drtivá, ovšem co to bylo platné, když z toho nevytěžili žádný gól. Naopak Dánové pak vystrčili růžky a góly v 50. a 54. minutě strhli vedení na svou stranu. Němcům nebylo nic platné ani odvolání brankáře. Dánové tak do bojů o záchranu vstoupili nejlépe jak mohli a udělali důležitý krok k záchraně.

Rakousko - Maďarsko 6:0
    Po první třetině, kdy byli Maďary dělil od Rakušanů jeden jediný gól by asi nikdo nečekal, že si Rakousko nakonec odveze tak výraznou výhru. Nejvýraznější postavou v dresu našich jižních sousedů byl Tomas Vanek, který byl na ledě vždycky když bylo potřeba. Celkem byl u pěti gólů. Jeden jediný zásah zvládli Rakušané bez jeho pomoci. Skóre mohlo být nižší nebýt Maďarského zkratu v závěru utkání, kdy inkasovali dvakrát během 48 sekund - to všechno zhruba minutu před závěrečnou sirénou.

USA - Francie 6:2
    Francouzi si už splnili svůj úkol měrou vrchovatou - vyhnuli se bojům o záchranu a procpali se do osmifinálových bojů. Proti USA posloužili slavnějšímu týmu vlastně jen jako dobrý tréninkový partner. Američané neměli s reprezentanty země galského kohouta žádné problémy. Poprvé se Francouzi prosadili až při skóre 0:4. Američané sice vzápětí znovu odskočili, ale o několik vteřin později skórovali Francouzi podruhé a vlastně i naposledy. Definitivní podobu dal výsledku v 50. minutě Jack Jonhson ránou od modré čáry.

Finsko - Slovensko 2:1 pp
    Hokej nemá logiku - tohle staré úsloví se dneska znovu potvrdilo. Finové, kteří přehráli český celek 3:4 narazili na Slováky, kteří proklopýtali základní skupinou jen s odřenýma ušima. Očekával se jasný vývoj, který byl ještě podpořen tím, že Finové šli do vedení. Kdo ale čekal další příval gólů byl asi hodně překvapený. Slováci totiž s Finskem dokázali držet krok. Velký vliv na tom měl i taktický tah trenéra Filce, který na elitní finskou formaci nasazoval "destruktivní bořiče" a svou první lajnu nechal hrát proti čtvrtému finskému útoku. Ovšem podle mého názoru byl hlavní problém ve Finech. Zdaleka to nebyl ten tým, který porazil Čechy. Tihle Finové byli jakoby ospalí a v útoku nepříliš průbojní. Když už se dostali ke střele, velmi často mířila vedle. Slováci ovšem oproti duelům v základní skupině také zařadili vyšší rychlostní stupeň, věřím ale tomu, že kdyby Finové zahráli tak jako proti nám tak by Slováci neměli šanci. Takhle muselo utkání do prodloužení, ve kterém nakonec prémiový bod urvalo Finsko zásluhou Samiho Kapanena.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.