17. den ZOH - Než zhasl oheň, Kanada explodovala radostí

Bře 1, 2010

  Sidney Crosby
    Sidney Crosby a jeho spoluhráči (Niedermayer a Doughty) oslavují zlatý kanadský gól.
 

   Olympijský oheň nad Vancouverem dneska okolo třetí hodiny ráno našeho času zhasnul. Ještě předtím se ale stihly uskutečnit dva závody, o kterých určitě stojí za to se zmínit. Běh mužů na 50 kilometrů klasicky a hlavně finále mužského hokejového turnaje. No a své místo v programu měl i samotný závěrečný ceremoniál.

Běh na lyžích    Běh na lyžích

    Vůbec poslední individuální závod olympiády byl maratónský běh na lyžích v podání mužů - 50 kilometrů klasickou technikou, kde si medailový zálusk dělal i náš Lukáš Bauer. Ten ale vinou poměrně častého přezouvání a v závěru i úbytku sil obsadil až dvanácté místo. Z vítězství se radoval fenomenální Nor Northug, který si z Vancouveru odváží už druhou zlatou medaili a čtvrtou celkově. Druhý dojel Němec Axel Teichmann, třetí Švéd Johan Olsson. Další český závodník Jiří Magál dokončil závod na 29. pozici.

Lední hokej    Lední hokej

    Pak už zbývala jen jedna sad medailí. Pro spoustu diváků asi ta nejdůležitější. Do svého finále totiž dospěl mužský hokejový turnaj. V něm na sebe narazila domácí Kanada a regionální rival USA. Oba týmy se střetly už v základní skupině, tam výhru 5:3 slavili Američané, ovšem ve finále bylo všechno jinak. Během celého turnaje Amerika nejenže žádný zápas neprohrála, ona dokonce ani nikdy nemusela dotahovat vedení soupeře! To ale vzalo ve finále za své. Hrál se hokej aktivní, rychlý se šancemi na obou stranách. hře nechyběla obětavost, hráči padaly do střel třeba i po hlavě, o ostré střety u mantinelů nouze nebyla, brankáři předváděli skvělé zákroky, zkrátka co víc si mohli hokejoví fanoušci přát, tohle bylo jejich nebe. Amerika ale už ve 28. minutě prohrávala 2:0. Ani tehdy ale nic nevzdala a po snížení dokázali Američané pouhých 24 sekund před závěrečnou sirénou při power play vyrovnat a šlo se do prodloužení. Všechny pochvalné informace, které jsem o zápase psal na předchozích řádcích si vynásobte desetkrát a získáte hrubou představu jak asi finále vypadal. Byla to ofenzivní smršť se šancemi na obou stranách, hra se z jedné strany přelévala na druhou rychleji než dřív. Parádní hokejovou podívanou ukončil v 67. minutě střelou mezi betony Sidney Crosby, který propálil famózního Millera. Kanada díky triumfu svých hokejistů získala celkem 14 zlatou medaili z letošní olympiády a stala se bezkonkurenčně nejúspěšnější pořadatelskou zemí historie.

Přečtěte si všechny články o olympiádě ve Vancouveru 2010

    Závěrečný ceremoniál

    Po téhle úžasné bitvě už zbýval na programu Her jediný bod. Slavnostní ukončení Vždycky když tenhle ceremoniál sleduju, mísí se mi v hlavě dva dojmy. První je smutek, že tahle úžasná podívaná už končí, že budu muset čekat další 4 roky než se zopakuje. Ta druhá mi ale říká, že je dobře, že končí, za prvé se fanoušci konečně vyspí a za druhé kdyby olympiáda běžela dál, ztratila by ten svůj nezaměnitelný punc originality.

    Organizátoři si na závěrečný ceremoniál připravili téma Let's have a party, ve které se chtěli se všemi návštěvníky, fanoušky i sportovci vesele rozloučit. Součástí byl koncert na kterém vystoupily nejznámější hudebníci z Kanady, ale i výstup tří umělců, kteří svébytným způsobem prezentovali jednoduchou větu "Jsem Kanaďan". Celkově bylo vidět, žes e organizátoři snaží světu ukázat část své mentality, kus své osobnosti a vyzdvihnout charakteristické rysy, které dělají Kanaďana Kanaďanem. Ostatně už na začátku zařazené vystoupení klauna, který si hrál s jedním z olympijských stožárů, který si při zahájení nevysunul jasně ukazuje, že pořadatelské zemi není cizí legrace a že si umí zašpásovat i na vlastní účet. Během ceremoniálu využívali organizátoři podobných světelných efektů jako při zahájení a navíc využili asi tisícihlavý dav mladých sportovců, který svými červeno-bílými snowboardy vytvářeli z ptačí perspektivy zajímavé obrazce.

    Neoddělitelnou součástí těchto ceremoniálů jsou i pevně dané úkony. Ať už to jsou proslovy, hymny (kanadská verze se mi hodně líbila) ale i nástup olympioniků či představení dalšího pořadatelského města. Tady bych se na chvíli zastavil, protože alespoň podle toho, co jsme mohli vidět, se máme v Soči na co těšit. Rusko totiž úvodní osmiminutový představovací  klip pojalo ve stylu Město budoucnosti a bylo vidět, že si na jeho přípravě dalo hodně záležet.Moderní technika byla jasně vidět. za zmínku stojí určitě i ve Vancouveru zpívaná ruská hymna, která se dočkala všech tří oficiálních slok, což jsem na velké akci snad ještě neviděl. Pryč ale od Soči, to nás čeká teprve až za 4 roky, V proslovech se děkovalo všem, kteří se her zúčastnili, speciální blok patřil dobrovolníkům, bez kterých by se nikdy takhle rozsáhlý sportovní svátek nemohl uskutečnit, ale několik zmínek padlo i o zesnulém gruzínském sáňkaři Nodaru Kumaritašvilim. Tahle tragédie ostatně poznamenala celé Hry a tak se nedalo čekat že by mohla být za  závěrečném ceremoniálu opomenutá. Ve tři hodiny středoevropského času olympijský oheň za zvuků písně Long may you run uhasnul a na jeho další zapálení si budeme muset dva roky počkat. V roce 2012 nás totiž čeká letní olympiáda v Londýně.

    Tohle není úplně poslední postřeh z letošní olympiády. Ten na vás čeká během pár dní, připomeneme si v něm hlavní momenty Her a zopakujeme si některé nezapomenutelné okamžiky.

     Sledovali jste ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na výkony českých sportovců? A co ten časový posun, jak jste se s ním vyrovnali?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.